Finanční stabilitu světa oddálily dluhové potíže -MMF

05.10.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

WASHINGTON, 5.října (Reuters) - Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý uvedl, že posun ke globální finanční stabilitě v posledních šesti měsících...

...brzdilo riziko související se státními dluhy v Evropě a trvalé potíže realitního trhu.

MMF uvedl, že rizika pro finanční sektor by mohla být zmírněna odstraněním problémových aktiv z minulosti, zlepšením fiskálních pozic jednotlivých zemí a vyjasněním globální finanční regulace.

"Globální finanční systém se stále nachází v období výrazné nejistoty a zůstává Achillovou patou ekonomického oživení," uvedl MMF ve své pravidelné půlroční Zprávě o globální finanční stabilitě.

"Nedávné turbulence na trzích státních dluhopisů v Evropě zvýraznily zvýšenou zranitelnost bankovních a státních rozvah pramenící z krize," dodal fond.

MMF uvedl, že snížil odhad celkových globálních bankovních odpisů spojených s finanční krizí za období od roku 2007 do roku 2010 na 2,2 bilionu dolarů ze 2,3 bilionu dolarů uváděných v dubnu, a to především díky nižším ztrátám z cenných papírů. Banky již více než tři čtvrtiny těchto odpisů zaznamenaly, a tak zbývá ještě odepsat zhruba 550 miliard dolarů.

Fond nicméně uvedl, že banky o něco méně pokročily při řešení krátkodobých problémů s financováním. V příštích dvou letech bude zapotřebí refinancovat bankovní dluhové potřeby ve výši téměř 4 bilionů dolarů.

"Celkově je třeba dále posílit bankovní rozvahy, aby finanční stabilita byla zajištěna před potížemi s financováním a zabránilo se nepříznivým smyčkám zpětné vazby od reálné ekonomiky," uvedl MMF.

Razantní politická reakce na evropskou dluhovou krizi letos v dubnu a květnu pomohla vyvážit tržní a hotovostní rizika pro banky. Nicméně stabilita sektoru v regionu zůstává vůči případným šokům na trhu zranitelná, uvedl MMF.

Výhled pro kvalitu úvěrů a kapitálové potřeby bank ve Spojených státech kalí obavy o rozvahy domácností a realitní trh v prostředí trvale vysoké nezaměstnanosti.

"Ačkoli by z hlediska finanční stability bylo zvládnutelné, druhé dno recese v realitním sektoru by mohlo mít dlouhotrvající dopad na ekonomické oživení," uvedl MMF.

Banky ve Spojených státech musely kapitál navýšit pouze mírně, to ovšem z větší části odráží přesunutí většiny hypotečních rizik a ztrát na hypoteční agentury Fannie Mae <FNMA.OB> a Freddie Mac <FMCC.OB>, uvedl MMF. Kapitálové potíže těchto státem kontrolovaných ústavů by mohly znovu spustit negativní globální smyčku zpětné vazby mezi finančním systémem a ekonomikou.

Fond uvedl, že provedl vlastní zátěžové testy 40 největších bank ve Spojených státech a zjistil, že při nejhorším scénáři zahrnujícím výrazný propad cen nemovitostí by tyto banky potřebovaly dodatečný kapitál ve výši 13 miliard dolarů, aby si zachovaly ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 na úrovni 4 procenta.

"Obzvláště zranitelné jsou banky poloviční velikosti, jelikož pro ně může být obtížnější získat kapitál," uvedl MMF.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK