...ještě více na podporu jednotlivých sužovaných ekonomik na celém světě.
Bank of Japan zažehla doutnák, když nečekaně snížila sazby na úroveň poblíž nuly a uvedla, že prostřednictvím nákupů aktiv na trhy bude pumpovat peníze. Tento krok přišel v době, kdy sílí přesvědčení trhů, že americká centrální banka (Fed) podpoří největší ekonomiku světa podobným způsobem.
"Dnes panuje názor, že dojde k tištění peněz," řekl Bucky Hellwig, viceprezident společnosti BB&T Wealth Management.
"V krátkodobém horizontu to zvedne ceny aktiv. Viděli jsme to téměř u všech komodit."
Pravděpodobnost kvantitativního uvolňování ve Spojených státech oslabila dolar a zvedla ceny komodit, když akcie s vazbou na suroviny pomohly indexu S&P 500 prolomit rezistenční hladinu 1150 bodů.
Ropa vystoupala na pětiměsíční vrchol poblíž 83 dolarů za barel a zlato vyšplhalo na další maximum 1341,20 dolaru za troyskou unci. V čele zisků indexu S&P 500 stál sektor materiálů <.GSPM>, jenž stoupl o 2,8 procenta, a důlní společnost Freeport-McMoRan Copper & Gold <FCX.N> vyskočila o 4,6 procenta.
Sílící očekávání, že Fed spustí další kolo kvantitativního uvolňování, živí optimismus akciového trhu. Čelný představitel Fedu uvedl v rozhovoru zveřejněném v úterý, že centrální banka by měnovou politiku měla uvolnit "mnohem více", aby podpořila mdlé ekonomické oživení. [ID:nN05203033]
Index amerických blue chips Dow Jones <.DJI> vzrostl o 1,80 procenta na 10.944,72 bodu, širší index Standard & Poor's 500 <.SPX> posílil o 2,09 procenta na 1160,75 bodu a technologický Nasdaq Composite <.IXIC> stoupl o 2,36 procenta na 2399,83 bodu.