Výrobcům energie z obnovitelných zdrojů společnost zatím musela na zákonné podpoře vyplatit 4,3 miliardy korun a do konce roku stoupne tato částka o další 1,5 až dvě miliardy korun.
"V důsledku nekorektně stanovených cen podpory obnovitelných zdrojů energie tak společnost E.ON Distribuce jen v letošním roce doplatí ze svých zdrojů výrobcům 4,3 - 4,8 miliardy korun. To je pro společnost nepřijatelné," uvedl mluvčí. Řešením by podle něj byla korektně stanovená cena na krytí vícenákladů spojených s výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů. Za realistické považuje ceny mezi 600 až 650 korunami na MWh.
Odhad připojeného výkonu společnost stanovila na základě analýzy připravenosti již smluvně uzavřených projektů. Největší podíl na uvažovaném připojení představují projekty nad jeden megawatt, a to 81 procent, uvedl Vácha. Projekty na příští rok budou podle Váchy investoři zřejmě přehodnocovat, protože vláda odsouhlasila novelu zákona, která od příštího roku výrazně omezuje podporu fotovoltaických elektráren s výkonem nad 30kW.
Podle společnosti E.ON Distribuce nebudou tak příští rok realizovány všechny projekty, na které jsou nyní uzavřeny smlouvy o připojení výroben. Proto očekává, že budou připojeny elektrárny s výkonem o celkové výši 308 MW. Zhruba 90 procent tohoto výkonu bude připojeno do konce února, doplnil Vácha.
Podle odhadů expertů by letos měly být v Česku k síti připojeny fotovoltaické elektrárny s celkovými výkonem v rozmezí 1400 až 2000 megawattů.