...pct
* Bohaté země se v roce 2011 musí pustit do fiskálních škrtů
* V rozvinutých zemích stále třeba uvolněná měnová politika
* Čína zřejmě podpoří růst dalších rozvíjejících se ekonomik
(přidává podrobnosti, souvislosti, doporučení MMF)
WASHINGTON, 6.října (Reuters) - Rozvíjející se ekonomiky světa v příštím roce porostou téměř třikrát rychleji než vyspělé země s tím, jak křehké zotavení globální ekonomiky ztrácí na tempu, uvedl ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF).
Tahounem růstu mnoha ekonomik bude Čína, zvláště v případě zemí vyvážejících komodity, zatímco průmyslově vyspělý svět čelí "tlumeným" vyhlídkám, uvedl MMF ve zprávě o světovém ekonomickém výhledu.
Globální zotavení podle zprávy MMF zůstává křehké, protože se zatím neuchytila ekonomická strategie, která by umožnila hladký přechod od veřejné podpory k soukromé poptávce.
"Globální zotavení pokračuje, ale jeho síla stále není zajištěna," uvedl MMF.
Bohaté země budou muset dokončit nápravu pochroumaných finančních sektorů a začít krotit přebujelé rozpočty, což v příštím roce zatíží růst v rozvíjejících se ekonomikách. Ty tak budou nuceny podpořit domácí poptávku, uvedl fond.
MMF nepatrně snížil prognózu globálního ekonomického růstu na příští rok na 4,2 procenta oproti 4,3 procenta v červencové prognóze. Za letošní rok nyní očekává růst o 4,8 procenta proti dřívější předpovědi 4,6 procenta.
MMF dále uvedl, že růst rozvíjejících se zemí v roce 2011 zpomalí na 6,4 procenta z letošních 7,1 procenta. Oproti tomu růst HDP rozvinutých ekonomik má zvolnit na 2,2 procenta z 2,7 procenta očekávaných za letošní rok.
Také země střední a východní Evropy mají podle aktuální prognózy MMF v příštím roce zpomalit tempo růstu, a sice na 3,1 procenta z letošních 3,7 procenta.
Podrobnou tabulku prognózy MMF najdete na [ID:nWAL5LE6MD].
MMF uvedl, že je třeba zahájit rozpočtové úpravy zadlužených rozvinutých ekonomik nejpozději příští rok. Pokud však bude hrozit nečekaně prudké zpomalení růstu, pak by země, které k tomu mají fiskální prostor, měly výdajové škrty ještě odložit.
Fond dále uvedl, že měnová politika by měla ve většině rozvinutých ekonomik zůstat prorůstová. V mnoha ekonomikách, kde se úrokové sazby nacházejí poblíž nuly, se pak tvůrci měnové politiky zřejmě budou muset uchýlit k dalším nekonvenčním opatřením, pokud poptávka nečekaně oslabí.
Americká centrální banka (Fed) by měla uchovat uvolněný měnověpolitický postoj s tím, že MMF pozoruje ve Spojených státech určité riziko deflace.
Zotavení v Evropě bude podle MMF pravděpodobně mírné a nerovnoměrné, ačkoli "nabralo trochu na síle", a měnová politika by měla ve většině evropských zemí zůstat "velmi podpůrná".
Při předpokládaném růstu Číny v příštím roce o 9,6 procenta a expanzi Indie o 8,4 procenta budou asijské ekonomiky zřejmě motorem celosvětového růstu.
Podle MMF je však třeba, aby Čína a ostatní velké asijské rozvíjející se země nechaly zhodnotit měny, což jim umožní snížit závislost růstu svých ekonomik na exportu.
Zpráva přichází před víkendovým zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ve Washingtonu, kde budou otázky devizových kurzů horkým tématem.
(Autoři: Lesley Wroughton, Emily Kaiser; Přeložil: Jan Schmidt)