...trhu)
PRAHA, 7.října (Reuters) - Maloobchodní tržby počítané bez sezonního očištění v srpnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta po červencovém snížení o 1,0 procenta.
ČSÚ ve čtvrtek dále uvedl, že sezonně očištěná průmyslová produkce za stejný měsíc meziročně stoupla o 12,9 procenta.
Zahraniční obchod skončil v srpnu s přebytkem 0,5 miliardy korun po přebytku 9,15 miliardy před rokem, dodal ČSÚ.
Vývozy stoupají od listopadu roku 2009, dovozy rostou od letošního ledna.
Letošní srpen měl o jeden pracovní den více než před rokem.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ MALOOBCHODNÍ TRŽBY 08/10 07/10 08/09 01-08/10 meziroční změna v pct +2,8 -1,0 -3,5 +0,7
* TABULKA NA [ID:nKOR725401] PRŮMYSLOVÁ VÝROBA 08/10 07/10 08/09 01-08/10 meziroční změna v pct +12,9 +5,3 -9,4 +9,6 STAVEBNÍ VÝROBA meziroční změna v pct -2,1 -4,5 +0,3 -9,8
* TABULKA NA [ID:nWLA4795] ZAHRANIČNÍ OBCHOD 08/10 07/10 08/09 01-08/10 01-08/09 export 196,063 200,100 159,459 1601,781 1382,425 import (v mld Kč) 195,526 194,638 150,312 1514,932 1283,328 bilance +0,537 +5,462 +9,147 +86,849 +99,097 export +23,0 +16,3 -8,2 +15,9 N/A import(v pct) +30,1 +21,3 -12,7 +18,0 N/A
* TABULKA NA [ID:nWLA4794]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici oslovení Reuters očekávali zvýšení maloobchodních tržeb o 2,7 procenta a růst průmyslu o 8,0 procenta.
V zahraničním obchodu odhadovali ekonomové přebytek 5,3 miliardy korun.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.
NEPŘEHLÉDNĚTE
MALOOBCHODNÍ TRŽBY * Meziroční růst maloobchodních tržeb byl při větším počtu pracovních dní ovlivněn zejména prodejem motorových vozidel a nepotravinářského zboží. * Po očištění o sezonní a kalendářní vlivy se tržby včetně motoristického segmentu meziměsíčně snížily reálně o 0,9 procenta, zatímco meziročně stouply o 1,1 procenta.
PRŮMYSL * Po očištění o sezonní vlivy byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 1,3 procenta. * K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která rostla o 16,3 procenta. Produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků vyskočila o 26,0 procenta a výroba elektrických zařízení rostla o 27,5 procenta.
ZAHRANIČNÍ OBCHOD * Srpnová bilance zahraničního obchodu vykazuje přebytek za tento měsíc teprve podruhé od roku 1996, když nejvyšší aktivum bylo 9,15 miliardy v srpnu 2009. * Celkově byl však přebytek nejnižší od prosince 2008. * Vývozy v běžných cenách meziročně vzrostly o 23,0 procenta, podesáté v řadě, dovozy stouply o 30,1 procenta, poosmé v řadě. * U vývozu byly nejvyšší přírůstky u elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů - o 4,9 miliardy korun -, silničních vozidel - 3,2 miliardy - a výpočetní techniky - 2,9 miliardy.
KOMENTÁŘE
VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM, ING COMMERCIAL BANKING, PRAHA
"Růst české ekonomiky dále posiluje, ale kromě toho získává i stabilnější strukturu. Na jedné straně pokračuje exportní boom a růst průmyslové produkce, na druhé straně dále oživuje soukromá spotřeba."
"Riziko návratu do recese v nejbližších měsících tedy zjevně nehrozí. Pozitivní výhled na pokračující růst průmyslové produkce podtrhuje i zlepšující se důvěra v podnikové sféře (PMI). Pokles přebytku obchodní bilance nenlze brát jako negativní zprávu - pokračující předstih růstu dovozů před vývozy souvisí s oživením domácí poptávky a obnovováním zásob."
"Na kurz koruny by však vývoj zahraničního obchodu měl působit méně apreciačně."
RADOMÍR JÁČ, HLAVNÍ ANALYTIK, GENERALI PPF ASSET MANAGEMENT
"Český průmysl hlásí za srpen fantastické výsledky, nejen pokud jde o výkon či tržby, ale především u nových objednávek."
"Data přicházejí po nad očekávání dobrých průmyslových objednávkách v Německu a průmyslové výrobě v Maďarsku ze včerejška a zapadají do obrázku nadále solidního výkonu průmyslu v jádrových zemích eurozóny, obzvláště v Německu, což má pozitivní dopad také na aktivitu ve střední Evropě."
"Ano, růst celkové aktivity ve druhém pololetí bude pomalejší než na jaře, ale data jsou stále na hony vzdálena jakýmkoli chmurným představám."
"Na straně zahraničního obchodu byl v srpnu téměř neznatelný přebytek, ale to způsobil prudký nárůst dovozů, zatímco vývozy zaznamenaly též solidní výsledek. Proto čtu zprávy ze zahraničního obchodu jako pozitivní, slučitelné se silným výkonem průmyslu, což je pro otevřenou, na export zaměřenou českou ekonomiku dobrá zpráva."
K ZAHRANIČNÍMU OBCHODU
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Český export ani v srpnu nezklamal a vykázal meziroční tempo růstu 23,0 procenta, což bylo lehce nad naším odhadem. Slušné tempo exportů se snoubí se solidními výsledky českého exportu."
"Nicméně tím, co na údajích za srpen poněkud překvapilo, byl výrazněji zrychlující import, který meziročně vzrostl o 30,1 procenta. Z části to jde ne vrub nízké úrovni dovozů z minulého roku - nízká srovnávací základna."
"Tempo dovozů předstihuje vývozy již šest měsíců v řadě. Bilance zahraničního obchodu tak v srpnu skončila v nepatrném plusu 0,5 miliardy korun, což je o 8,6 miliardy méně než před rokem."
"Koruna pravděpodobně na zprávu reagovat výrazněji nebude, i když zhoršující se obchodní bilance je argumentem pro možné oslabení v krátkodobém horizontu. Nicméně vývoj na globálních trzích, kde vidíme stále padající dolar a také pozitivní náhled na středoevropský region může koruně v korekci ke slabším úrovním výrazně bránit."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Výsledek obchodní bilance překonal i naše nejpesimističtější očekávání a zaznamenal za srpen přebytek pouze 0,5 miliardy korun. Na druhou stranu byl zaznamenán velmi solidní růst exportů o 23 procent, což lze hodnotit z hlediska výkonnosti české ekonomiky kladně."
"Z meziměsíčního pohledu a po sezónním očištění jsme svědky dalšího zhoršování obchodní bilance, tentokrát o 2,1 miliardy korun. Dle očekávání se zlepšila komoditní bilance, zhoršení zaznamenala pak bilance očištěná o komodity."
"Letos se přebytek zahraničního obchodu sníží. Zahraniční obchod dosáhl vloni rekordního přebytku 149,6 miliardy korun, letos by měl ovšem zaznamenat zhoršení na 106,9 miliardy."
K PRŮMYSLU
PATRIK ROŽUMBERSKÝ, ANALYTIK, UNICREDIT BANK
"Dynamika zrychlení meziročního růstu produkce oproti červenci překonala očekávání. Po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů si však průmysl už od začátku druhého kvartálu udržuje stálou dynamiku kolem 10 procent."
"Čísla tak podporují náš předpoklad, že si ekonomika ve třetím kvartálu bez problémů udrží růst nad dvěma procenty."
"Z pohledu jednotlivých sektorů se může zdát překvapující vývoj v potravinářském průmyslu, jehož produkce od počátku roku s výjimkou jediného měsíce zaostává za loňskou úrovní. V loňském roce přitom bylo potravinářství jediným z hlavních zpracovatelských odvětví, které vykázalo kladný přírůstek produkce."
"To může být důsledkem zpožděného dopadu krize na chování domácností. Klesající příjmy a rostoucí nezaměstnanost mohly řadu domácností přimět k tomu, aby část nakupovaných polotovarů nahradily přípravou vlastních pokrmů ze základních surovin, což se mohlo negativně promítnout právě do přidané hodnoty ve výrobě potravin."
"Údaje o růstu tržeb plynoucích z vývozu i nových zakázkách ze zahraničí, které v srpnu obojí meziročně rostly o více než 20 procent, nenaznačují, že by se zahraniční poptávka měla v brzké době začít ochlazovat. Ani rostoucí důvěra v průmyslu vyjádřená ukazatelem PMI nedává příliš důvodů k obavám z výraznějšího útlumu výroby před koncem roku."
"Slabší růst sice průmysl v dalších měsících zřejmě nemine, na vině však bude především méně přívětivá srovnávací hladina, než která byla doposud."
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"I přesto, že výrobě pomohl jeden pracovní den navíc, je růst českého průmyslu i po očištění vysoký... Růst českého průmyslu je stále v rukou hlavně automobilového průmyslu, a to i navzdory dávno skončenému šrotovnému v zahraničí. Z recese se také rychle otřepává kovodělný průmysl, ale úroveň před recesí je ještě hodně daleko."
"Předstihové indikátory, jako je index nákupních manažerů, sice naznačují pro nejbližší měsíce ještě solidní růst průmyslu, ale konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu už signalizuje ochlazení."
"Ačkoliv zatím průmyslové objednávky v Německu rostou, obáváme se ke konci roku ochlazení růstu českého průmyslu. Jednak srovnávací základna poroste a jednak počítáme s ochabnutím zahraniční poptávky. Meziroční přírůstky českého průmyslu se mohou snížit z 6 procetna ve třetím čtvrtletí na 4 procenta ve čtvrtém kvartále 2010."
"Celoroční růst průmyslu jsme zásluhou doposud příznivého vývoje zvedly z 6 procent na 7,5 procenta. V roce 2011 z důvodu ochlazení světové poptávky předpokládáme už mírnější růst výroby, a to okolo 3 procent. Trvalejším zlepšení čekáme až ve druhé polovině roku 2011."
JAN VEJMĚLEK, ŠÉF EKONOMICKÉHO VÝZKUMU, KOMERČNÍ BANKA
"Srpnová průmyslová výroba pro nás znamenala velké překvapení, obávali jsme se určitého negativního dopadu srpnových povodní na průmyslovou aktivitu."
"Sektor jednoznačně profituje z oživení zahraniční poptávky, daří se zejména automobilovému segmentu, kovodělnému průmyslu a elektrotechnickému průmyslu. Povzbudivý pro další vývoj je i růst nových zakázek."
K MALOOBCHODU
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDITBANK, PRAHA
"Údaje za srpen podporují názor, že má maloobchod své nejhorší období již za sebou. Zdaleka ne všichni obchodníci se ale mohou radovat z růstu tržeb. Růst poptávky se soustřeďuje zejména v segmentu prodeje a oprav aut a odráží zvýšené firemní investice do obnovy vozového parku."
"Zájem o auta ze strany domácností je rovněž patrný, jde ale převážně o reakci na výrazné slevy, takže tržby obchodníkům nominálně z tohoto titulu příliš nerostou."
"Podobná situace panuje u nepotravinářského zboží, kde lidé reálně v srpnu zvýšili své nákupy, ale jejich běžné výdaje v nominálním vyjádření vzhledem k cenovým pohybům meziročně mírně klesly."
"Přestože jsou čísla ve srovnání s prvním pololetím optimističtější, nelze je hodnotit jako zásadní obrat ve spotřebním chování domácností. Ty jsou stále opatrné a nakupují jen tolik, kolik jim jejich stagnující příjmy dovolí. Lze předpokládat, že se tento obrázek do konce roku nezmění."
"Začátkem příštího roku možná nastane přechodný útlum zájmu kupujících kvůli obavě z dopadu ekonomických reforem. Vliv reforem na kupní sílu domácností ale podle všeho nebude zásadní, takže se domácnostem v průměhu roku 2011 chuť k nakupování vrátí."
MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Srpnové maloobchodní tržby trhy nijak nepřekvapily, když rostly prakticky v souladu s konsensem... Po očištění o sezónní, kalendářní a pracovní dny však číslo vyznívá o něco hůře."
"Tržby v maloobchodu včetně motoristického segmentu meziměsíčně reálně klesly o 0,9 procenta a meziročně vzrostly pouze o 1,1 procenta. Navíc stále platí, že současný vývoj je ovlivněn především prodejem v motoristickém segmentu. Mimo něj se maloobchodníkům zas tolik nedaří, což svědčí o stále slabé spotřebitelské poptávce."
"Určité náznaky zlepšujících se tendencí na trhu práce jsou pozitivním impulsem pro maloobchodní tržby. I tak se ale stále mnoho lidí potýká s nedostatkem práce a míra nezaměstnanosti se drží na vysokých úrovních."
"Nepříznivým faktorem pro vývoj v následujících měsících, a především pak v příštím roce, je chystaná fiskální restrikce."
"Menší ochota bank v poskytování spotřebitelských úvěrů maloobchodním tržbám také neprospívá. Po loňském propadu o 4,4 procenta by si letos mohly nepatrně polepšit. Čekáme jejich zvýšení o zhruba 1 procenta."
REAKCE TRHU
Koruna <EURCZK=> na data výrazněji nereagovala a v 9:14 oslabovala proti středečnímu závěru o 0,1 procenta na 24,450. Stála tak o půl haléře níž proti hodnotě před oznámením údajů."
ODKAZY
Podrobná zpráva k maloobchodním tržbám, průmyslu a zahraničnímu obchodu je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz