...kurzů je nejlepší se vyhnout, řekl ve čtvrtek prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.
ECB a evropské země nepřijaly téměř žádná opatření omezující současné posilování eura <EUR=>, na rozdíl od postupu Japonska, Číny a Spojených států, jenž vedl k varováním před "měnovou válkou" proti sobě mířených devalvací.
"Pouze bych řekl, že jsem více než kdy jindy přesvědčen, že směnné kurzy by měly odrážet ekonomické fundamenty," uvedl Trichet na tiskové konferenci po měnovém zasedání ECB, na němž banka sedmnáctý měsíc v řadě ponechala úrokové sazby beze změny na rekordním dně 1,0 procenta.
"Nadměrná volatilita a překotné pohyby směnných kurzů mají neblahý dopad na ekonomickou a finanční stabilitu," dodal.
Euro <EUR=> se vůči americké měně obchoduje na osmiměsíčním maximu a ve čtvrtek překročilo hranici 1,40 dolaru. Od zářijového měnového zasedání ECB zpevnilo o devět procent a proti červnovému čtyřletému dnu posílilo již téměř o 18 procent.
Pořadu pátečního jednání šéfů financí zemí skupiny G7 budou vévodit měny, jež do ohniska pozornosti vynesly nízké úrokové sazby v Evropě a Japonsku a očekávání, že americká centrální banka (Fed) se chystá spustit další kolo tištění peněz, jež by mohlo oslabit dolar.
"Ve Washingtonu budeme mít příležitost vyměnit si na to (měny) názory zejména s institucemi, guvernéry centrálních bank a ministry financí jako představiteli předních měn s pohyblivými kurzy," řekl Trichet.
"Sdílím názor amerických úřadů, když opakují své přesvědčení, že silný dolar je v zájmu Spojených států."