SOUHRN-Japonsko bude v případě nutnosti dále intervenovat

08.10.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

TOKIO, 8.října (Reuters) - Japonsko bude v případě nutnosti nadále intervenovat na devizových trzích, varoval v pátek japonský ministr financí...

...pouze několik hodin před jednáním představitelů skupiny G7 a MMF o sílícím napětí v oblasti jednotlivých měnových politik.

Premiér Naoto Kan řekl, že Tokio chce s partnery ve skupině G7 v oblasti měn spolupracovat, ovšem jedním dechem zopakoval, že japonské instituce v případě nutnosti podniknou "rozhodné kroky".

Světoví tvůrci měnové politiky se přou v souvislosti se široce založeným poklesem dolaru, když rozvíjející se ekonomiky zesilují snahy o omezení růstu svých měn, což by podle vyspělých ekonomik mohlo vykolejit ekonomické oživení.

Ozývají se hlasy, že pokud nedojde ke zmírnění napětí, může se brzy objevit obchodní protekcionismus.

<^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

PDF o globální "měnové válce": http://r.reuters.com/dyw27p

Obchodně vážené měny: http://r.reuters.com/qun86p

Graf napětí na deviz.trzích: http://r.reuters.com/jec96p

Analýza potíží investorů: [ID:nN07213765]

"Měnová válka": [ID:nN07222462]

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>

Čína, jež odmítá výzvy Západu, aby svou měnu nechala zpevnit rychlejším tempem, dovolila v pátek jüanu posílit na nejvyšší úroveň k dolaru od revalvace v červenci 2005.

Peking podle dealerů možná zčásti ustupuje vnějšímu tlaku, ovšem veškerý další růst bude omezený, aby nebyly zasaženy vývozy.

Japonské úřady, které se také obávají, že silný jen by negativně zasáhl klíčový exportní sektor, na trhu minulý měsíc poprvé po šesti letech intervenovaly, čímž si vysloužily kritiku svých partnerů.

Ministr financí Jošihiko Noda poukázal na to, že proti sobě jdoucí měnové devalvace škodí globální ekonomice. Postup Japonska ovšem obhajoval s tím, že cílem bylo zastavit nadměrné pohyby, a nikoli vyslat signál, že země bude jen směrovat na konkrétní úroveň.

"Před námi je jednání skupiny G7, ovšem bez ohledu na to Japonsko v případě potřeby podnikne rozhodné kroky, včetně intervence," odpověděl Noda novinářům na dotaz na čtvrteční posílení jenu na další 15leté maximum. "Toto je základní postoj Japonska."

Mezinárodní měnový fond v pátek ve Washingtonu zahájí jednání se Světovou bankou, jež se koná dvakrát ročně. Ministři financí zemí skupiny G7 v pátek také budou společně večeřet za zavřenými dveřmi. Plánována je také společná snídaně šéfů financí zemí širší skupiny G20.

"MĚNOVÉ VÁLKY"

Představitelé rozvíjejících se zemí říkají, že extrémně nízké úrokové sazby ve vyspělých státech podněcují masivní toky peněz na jejich trhy, jež zvedají domácí měny a zvyšují ceny akcií, nemovitostí a dalších aktiv.

Ve snaze zbrzdit posilování svých měn podnikly země od Jižní Koreje po Brazílii kroky k omezení kapitálových toků či se spolehly na tržní intervenci, a prohloubily tak obavy, že takovéto izolované akce se mohou vyhrotit do škodlivých "měnových válek".

K výzvám Spojených států, aby Čína umožnila posílení jüanu, se ve čtvrtek připojili představitelé Evropské komise, kteří řekli, že Evropská unie bude na Čínu nadále tlačit, aby svou měnu revalvovala. [ID:nLDE696181]

Peking nicméně tvrdí, že prudké posílení čínské měny není ani v zájmu Číny, ani v zájmu celého světa.

Agentura Xinhua v pátek citovala zástupce guvernéra Čínské lidové banky Ji Ganga, jenž řekl, že Čína sice bude pokračovat v reformě svého režimu směnného kurzu, nicméně prudké posílení jüanu by poškodilo ekonomiku. [ID:nTOE69609B]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK