Co přinesou poslední tři měsíce roku světové ekonomice?
Radim Dohnal (RD): Situace ve světové ekonomice se podle nás zvolna zlepšuje, ale růst je zatím velmi křehký. Jestli nepřijde znenadání růst úrokových sazeb nebo překvapivá brzda kvantitativního uvolňování, tak se domníváme, že by mohl vydržet mírný optimismus i do začátku příštího roku. Riziko ovšem spatřujeme v sektoru nemovitostí v USA (trh Alt-A hypoték), Číně a několika zemích OECD, kde se zdá, že panuje cenová bublina.
Jde tedy podle vás ekonomické oživení ruku v ruce s posilováním akcií, kterého jsme především v září byli svědky na světových burzách?
RD: Ano, investoři věří, že období nízkých úrokových sazeb bude pokračovat. To v kombinaci s očekávanou dobrou výsledkovou sezónou za třetí čtvrtletí, která začíná tento týden v USA, bude podporovat trhy v růstu. K celkovému obrázku vývoje na trhu je potřeba ještě přidat stále velké množství hotovosti, která je mimo trh (tzv. sidelines). Velcí hráči, jako jsou například hedgeové fondy, dají přednost akciím před předraženými dluhopisy.
Jaký máte výhled na jednotlivé vyspělé trhy?
RD: "Bojíme se" Japonska, a to především ze dvou důvodů. Japonsko je proexportně orientovaná ekonomika a posilování jenu jí dělá problémy. Zadruhé Japonsko jako takové se již dostává do "ekonomického stínu" Číny.
Zmínil jste japonský jen. Ten se nedávno stal předmětem intervence japonské centrální banky. Jak se japonskému jen od té doby daří a má vůbec intervence na měnovém trhu Forex, kde se točí biliony dolarů denně, smysl?
RD: Intervence, při které Bank of Japan prodávala jeny a kupovala dolary, přinesla krátkodobé oslabení o zhruba 3 jeny vůči dolaru, ale dnes se znovu USDJPY obchoduje na úrovních, které byly před intervencí. Měnová intervence jako taková však smysl má, protože centrální banky mají své "úkoly", a jedním z nich je právě měnová stabilita. Bank of Japan všem ukázala, že japonský jen na takových hodnotách "nechce" a dala všem signál, že může klidně intervenovat znovu.
Jak drahé se vám jeví americké akcie?
RD: Přestože se nám zdá, že investoři ve svých výhledech trošku "přestřelují" sílu nejen amerického ekonomického oživení, jsou americké akcie nyní férově oceněné až mírně drahé.
Ovlivní je americká výsledková sezóna nebo třeba americký dolar, který v posledním půl roku posiloval?
RD: Optimismus z nadcházející výsledkové sezóny je trošku přehnaný, protože prostor pro růst ziskových marží je velmi omezený. Minulé výsledkové sezóny byly tak úspěšné i z důvodu značného škrtání nákladů. Je pravda, že americkým firmám by mohlo výsledkově pomoci nedávné posilování dolaru, ale nemyslím si, že se to projeví již ve výsledcích za třetí kvartál.
Co eurozóna? Je oživení udržitelné i na starém kontinentu?
RD: Růst v eurozóně bude pokračovat minimálně do začátku příštího roku. Rizika však zůstávají, například v podobě dluhově velmi problematických zemí skupiny PIIGS. Naše obavy sdílí celý trh, kdy je patrné, že investoři řeckým dluhopisům stále nevěří, což je vidět na tzv. úrokových spreadech, které před zprávou z Číny o nákupu řeckých dluhopisů byly ještě výše než před schválením společného záchranného balíčku EU a MMF.
V jakém světle vidíte rozvíjející se trhy? Jsou stále atraktivní?
RD: Ano, zůstáváme pozitivně nakloněni mladým trhů, které vidíme dlouhodobě jako nejvíce růstové. Jako nejzajímavější se nám nadále zdají především indonéské akcie.
Dokončení článku naleznete na serveru Investiční web.cz