...rekapitalizace bank je nejlepší způsob, jak se vyhnout úvěrovné tísni, řekl v pátek Lorenzo Bini Smaghi, člen výkonné rady Evropské centrální banky.
Při komentování textu Jeana Pisani-Ferryho a Adama Posena z Bank of England o rozdílech v pokrizové makroekonomické politice Evropy a Spojených států Bini Smaghi zdůraznil, že měnová politika není lékem na všechny neduhy ekonomiky.
"Měnová politika může usnadnit přechod k novému stabilnímu stavu, ale sama o sobě nemůže ekonomiku v krátké době vytáhnout na předkrizovou úroveň, jež se nenacházela v udržitelné rovnováze," řekl Bini Smaghi.
Dále varoval před ponecháním úrokových sazeb příliš dlouho na příliš nízké úrovni a řekl, že extrémně uvolněná měnová politika také není nejlepší způsob řešení úvěrových problémů.
"Velmi nízké úrovně úrokových sazeb po dlouhé období mohou vyústit ve špatnou alokaci zdrojů a povzbudit rizikové jednání, což vede k bublinám cen aktiv," řekl.
"Abychom se vyhnuli úvěrové tísni, je velice důležitá rekapitalizace a restrukturalizace bankovního systému, dokonce důležitější než měnová politika."
ECB ve čtvrtek ponechala sedmnáctý měsíc v řadě sazby na rekordním dnu 1,0 procenta. Navzdory obavám z pomalého růstu ostatních vyspělých ekonomik se banka také pevně přidržela názoru, že oživení eurozóny bude po zbytek roku pokračovat.
Bini Smaghi dodal, že by větší pozornost měla být věnována roli rozvíjejících se ekonomik při globálním zotavení z krize.
Nutné je také odradit některé klíčové země od politiky fixních směnných kurzů, jež mohou pokřivit světovou ekonomiku.
"Spíše než abychom hovořili o 'měnových válkách', což příliš nedává smysl, měla by se větší pozornost věnovat tomu, co bych nazval 'měnovým prázdnem' ve světové ekonomice," řekl.
"Mnohé problémy, jimž před krizí čelily vyspělé ekonomiky, jako velmi nízké úrovně úrokových sazeb... se nyní stěhují do rozvíjejících se ekonomik, což může potenciálně mít velmi kritické důsledky jak pro tyto ekonomiky, tak pro globální systém," řekl Bini Smaghi.