Pokud by dárci nevložili do fondů dostatek peněz, mělo by to na boj banky se světovou chudobou devastující dopad, varoval Zoellick. Vzhledem k tomu, že se dárcovské státy z vyspělého světa snaží snižovat výdaje, aby se zotavily po světové finanční krizi, banka se snaží sáhnout hlouběji do financí dárců bohatých mladých ekonomik, například Číny a Brazílie, dodal.
Banka nyní vede jednání s dárci, aby poskytli další peníze do jejího fondu mezinárodního rozvoje, který zajišťuje granty a nízkoúročené půjčky 79 nejchudším zemím světa. "Nežádáme jen tradiční dárce, aby se podělili," uvedl šéf instituce.
Zoellick připomněl, že pokud fond získá dost peněz, bude se moci očkovat o 200 milionů dětí více a rozšířit zdravotní péči dalším 30 milionům lidí. Použily by se také na výstavbu 80.000 kilometrů silnic a železnic a pomohly by najmout o dva miliony více učitelů.
Světová finanční krize, která vypukla krátce po krizi potravinářských cen, přiměla Světovou banku zavázat se pomocí chudým zemím rekordními 140 miliardami dolarů od roku 2008, napsala agentura Reuters.