"Hodnota není tak dramatická, byť je už významněji na 'silnější' straně odchylky od naší prognózy," podotkl Singer.
Česká měna nedávno skokově posílila, když se 1. října během dopoledne dostala až na úroveň 24,40 Kč/EUR, a byla tak nejsilnější od listopadu 2008. Minulý týden pak k euru spíše stagnovala, ukončila jej na kurzu 24,50 koruny za euro.
Analytici pak další výrazné posílení koruny vůči euru do konce roku spíše neočekávají. Česká měna sice může ještě krátkodobě posílit, ale na konci roku se bude obchodovat na současných hodnotách nebo mírně oslabí. V prosinci tak lze podle nich čekat korunu v pásmu od 24,50 do 25 korun za euro.
Singer rovněž potvrdil, že v blízké době nelze očekávat růst základní úrokové sazby, která je v současnosti na historickém minimu 0,75 procenta. Její zvyšování lze předpokládat, pokud se objeví signály budoucích inflačních tlaků, uvedl guvernér. "Zatím je ale v nejbližších měsících neočekávám," dodal.
ČNB naposledy o sazbách jednala 23. září. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo šest ze sedmi členů rady. Důvodem pro ponechání sazeb bylo podle tehdejšího Singerova vyjádření očekávání, že inflace bude v horizontu šest až osm čtvrtletí blízko dvouprocentního inflačního cíle. Centrální banka podle guvernéra také očekává, že tržní úrokové sazby se budou nyní držet poblíž nynějších hodnot. Od druhé poloviny příštího roku by měly začít zvolna růst.
Singer se ve Washingtonu jako český zástupce účastnil zasedání Mezinárodního měnového fondu. Členské státy Mezinárodního měnového fondu na něm uvedly, že chtějí, aby měla organizace větší roli v dozoru nad makroekonomickými kroky zemí, jež by mohly ohrožovat stabilitu světové ekonomiky.
Guvernér ČNB nicméně ještě předtím naznačil, že mu takový posun úlohy fondu není po chuti. "Já bych preferoval, aby se role fondu nijak významněji nerozšiřovala, i zúžení bych klidně akceptoval," poznamenal.