Ministři všech 187 jeho členských států se během jednání shodli na tom, že fond je ideální organizací, která by mohla napětí kolem světových měn řešit. Fond proto uzavřel jednání prohlášením, které slíbilo "prohloubit" práci v oblasti pohybu devizových kurzů a vypracuje kvůli tomu patřičné studie. Komuniké ale také zaretušovalo propastné rozdíly v měnové politice Číny a Spojených států.
Snaha po tvrdším multilaterálním dohledu je vítaná, uvedl profesor Cornellovy univerzity Eswar Prasad. Odsoudil ale, že se velké ekonomiky navzájem podporují v tvrdém postupu vůči ostatním zemím, avšak už nejsou ochotny takové politice podřídit svoje vlastní postupy.
Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy před listopadovými volbami tlačí na Čínu, aby nechala svůj jüan posilovat rychleji. Podle amerických zpracovatelů je jüan podhodnocen až o 40 procent, což Spojené státy připravilo o miliony pracovních míst. Americké zboží je kvůli tomu v Číně předražené, zatímco čínské v USA levné.
Představitelé Číny opakovaně tvrdí, že jejich postupné posilování měny je nejlepší. Rychlejší posun by podle nich zvyšoval riziko destabilizace čínské ekonomiky.
Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová v sobotu upozornila na to, že k úspěšnému řešení měnového konfliktu s Čínou bude zapotřebí, aby vychladla přehnaná rétorika o měnových válkách. Podotkla, že ve válce vždy někdo prohraje, což se v tomto případě nesmí stát.
Řada dalších států včetně Japonska, Brazílie a Jižní Koreje také učinila kroky na oslabení vlastních měn, aby zvýšily vývoz. Ve Spojených státech pak táhne dolar dolů očekávání, že centrální banka bude opět uvolňovat měnovou politiku.
Guvernér japonské centrální banky Masaaki Širakawa ale varoval, že přehnané prodlužování takové měnové politiky s sebou také nese rizika, protože neřeší strukturální ekonomické problémy. Širakawa varoval před rizikem přemrštěných cen aktiv v silně rostoucích mladých ekonomikách. Pád těchto cen by pak měl následky i ve vyspělých zemích.
Guvernér České národní banky Miroslav Singer ČTK řekl, že současná hodnota české měny, která v uplynulých dnech výrazně posílila, není dramatická. Tempo posilování koruny ale podle něj bylo "dosti prudké". Česká měna skokově posílila, když se 1. října dostala až na 24,40 Kč/EUR, a byla tak nejsilnější od listopadu 2008. Nyní je kurz 24,50 Kč za euro.
Během diskusí bylo mnoho třecích bodů, podotkl egyptský ministr financí Júsuf Butrus-Ghálí. Významným posunem ale podle něj je, že všechny země uznaly centrální roli MMF, kterou by mohl sehrát při řešení mezinárodních měnových konfliktů.
Ředitel fondu Dominique Strauss-Kahn nepovažuje výsledek setkání za selhání. Podle něj se vytvořil prostor pro další pokrok na listopadovém summitu lídrů G20 v Soulu a na dalších jednáních fondu.
Strauss-Kahn připustil, že výrazné rozpory přetrvávají v tom, jak reformovat fond a dát rychle rostoucím mladým ekonomikám větší hlasovací práva a zvýšit jejich zastoupení ve vedení fondu. Předpokládá se, že lídři skupiny G20 potvrdí dohodu o reformě fondu na svém summitu.
Americký ministr financí Timothy Geithner nastínil, že by Čína mohla získat vyšší pravomoci v MMF výměnou za ochotu reformovat svůj měnový systém. Podle Strausse-Kahna to není vydírání. Šéf fondu připomněl, že země, jejichž moc ve světové ekonomice roste, musejí převzít i větší zodpovědnost za dopad svých kroků na zbytek světa.