...růstem
* Reformovaný MMF by mohl poskytovat bezpečné názorové fórum
* El-Erian z PIMCO: vyspělý svět v "aktivní nehybnosti"
WASHINGTON, 11.října (Reuters) - Šéfové financí rozvíjejících se zemí světa se o víkendu sjeli do centra moci Západu, aby udíleli rady nejbohatším státům.
Tři roky od zrodu finanční krize ve Spojených státech si vyspělé země uvědomují, že Čína, Brazílie a další rychle rostoucí ekonomiky mohou bohatý svět naučit lecčemu o tom, jak přežít finanční turbulence.
Mezinárodní měnový fond (MMF) by pro tuto výuku mohl poskytnout vhodný prostor, dokáže-li stará vedoucí garda zastoupená Evropou a Spojenými státy konečně odložit stranou své ego a přizná-li dynamickým rozvíjejícím se trhům odpovídající místo.
"Na mnoha (západních) tvůrcích politiky je patrný odpor k uplatňování 'rad rozvíjejících se trhů' při řešení některých potíží, jimž jejich země čelí," řekl bývalý představitel MMF Mohamed El-Erian, dnes hlavní investiční analytik PIMCO, největšího dluhopisového fondu na světě.
"MMF má jedinečnou pozici, aby se stal důvěryhodným poradcem."
Společným rysem víkendových jednání MMF ve Washingtonu bylo, že jednotlivé země hájily vlastní národní politiku v marné snaze o řešení problémů světa. A tak stále není jasné, zda je některý stát skutečně připraven jednat ve prospěch globálního dobra. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Klíčové citace tvůrců měnové politiky: [ID:nN10282558]
Přehled zpráv z jednání MMF: [ID:nN07222462] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Jednání nepřinesla téměř žádná nová prohlášení či myšlenky, jež by urychlily oživení světové ekonomiky či vyřešily dlouhotrvající nerovnováhy mezi exportními zeměmi, oplývajícími hotovostí, a zadluženými spotřebitelskými státy.
Šéfové financí se však shodli, že fondu poskytnou větší pravomoci pro dohled nad svými ekonomikami. To se ovšem bez valného úspěchu zkoušelo už v minulosti.
Jednání při absenci konkrétních kroků nicméně ukázala sílící vliv rozvíjejících se trhů, jež mají blíž k získání většího podílu na pravomocech MMF.
Řídícímu výboru MMF předsedá egyptský ministr financí Júsuf Butrus-Ghálí a známky rostoucí váhy rozvíjejícího se světa byly viditelné i v závěrečném prohlášení výboru.
V komuniké, jež tlumočí shodné stanovisko všech 187 členských zemí MMF, se uvádí, že fond musí rovnoměrněji mapovat jednotlivé ekonomiky, aby se rozvinuté země nemohly vyhýbat kontrole.
Dalším důkazem rostoucí důležitosti rozvíjejících se trhů bylo, že se do Washingtonu sjeli investoři s cílem získat přístup k tvůrcům politiky z Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Možnosti štědrého zhodnocení přilákaly do těchto oblastí až nepohodlně vysoké toky investic z vyspělých zemí.
"Nejpřekvapivějším rysem těchto jednání byla soukromá sféra, kde rekordní účast odrážela obrovský zájem o akcie a dluhopisy rozvíjejících se zemí," řekl Kenneth Rogoff, profesor z Harvardu a bývalý hlavní ekonom MMF. "Nic z toho, co politici říkali o potenciálních rizicích, tuto náladu zjevně nijak nenarušilo."
LEKCE "TŘÍDY ROČNÍK 1998"
Síla rozvíjejících se trhů se zřejmě ukáže také příští měsíc, kdy se v Jižní Koreji setkají lídři skupiny G20. Jedním z cílů tohoto jednání, prvního summitu G20 konaného v rozvíjející se zemi, bude podepsání smlouvy o novém přeskupení hlasovacích práv ve výkonné radě MMF, aby lépe odrážela rostoucí podíl rozvíjejících se zemí na globální ekonomice.
Žádné takové dohody však dosaženo nebylo a Spojené státy a Evropa zůstávají na hony vzdáleny shodě, kdo přesně by měl ustoupit, aby nově příchozí země mohly získat větší vliv.
To zčásti vysvětluje, proč se o MMF říká, že sice hlasitě mluví, ale nedrží v ruce hůl, s jejíž pomocí by mohl jednotlivé země donutit naslouchat svým radám.
Vyspělé ekonomiky kontrolují přísun peněz pro MMF a vnitřní moc a nechtějí poslouchat přednášky o ekonomické politice. Rozvíjející se trhy, které se během asijské a jihoamerické krize v 90.letech minulého století obracely na MMF s žádostí o pomoc, mají špatné vzpomínky a nechtějí se znovu podřídit kontrole.
Představitelé MMF si uvědomují, že aby byli respektováni, musí vnitřní vliv odrážet skutečný poměr sil ve světě, a Evropa a Spojené státy se budou muset částečně vzdát kontroly.
"Není pochyb, že větší rozhodovací pravomoc rozvíjejících se ekonomik v MMF je absolutní nutností, aby mohl fond legitimně dělat svou práci," řekl prezident brazilské centrální banky Henrique Meirelles.
Ministr financí Spojených států Timothy Geithner řekl, že pokud státy očekávají větší vliv v MMF, musí být ochotny řídit se jeho radami. Naráží tak evidentně na Čínu, jež nechává pouze zvolna zpevňovat svou měnu.
Tato rada by však měla platit oběma směry, řekl El-Erian z PIMCO.
Bohaté země již zatáhly za všechny ekonomické páky, ovšem stále nejsou schopny generovat dostatečně rychlý růst, jenž by snížil vysokou nezaměstnanost. El-Erian tuto svízelnou situaci nazývá "aktivní nehybností."
Tvůrci ekonomické politiky nejsou příliš úspěšní, neboť "reagují spíše tím, co znají, než tím, co by bylo efektivní". Prospělo by jim naslouchat názorům zemí, jež prošly finančními krizemi a vzpamatovaly se z nich, řekl El-Erian.
Mnohé ze zemí patřících do takzvané "třídy ročník 1998", jež si prošly finančními krizemi, se poučily o nebezpečí nadměrných úvěrů a zadlužování a od té doby si vytvořily obrovské rezervy hotovosti jako určitou formu pojištění proti budoucím potížím.
Americké podniky i spotřebitelé nyní dělají totéž, ke značné nelibosti prezidenta Baracka Obamy a šéfa centrální banky Bena Bernankeho, kteří do ekonomiky nalili biliony dolarů ve snaze nastartovat růst.
"Všimněte si neobvyklé sumy hotovosti, kterou americké firmy kupí ve svých rozvahách, a také míry, v jaké americké domácnosti prodávají akcie za hotovost a dluhopisy," řekl El-Erian.
MMF je pro výměnu myšlenek logickou platformou.
Bohatý svět je možná konečně připraven naslouchat.
(Autorky: Emily Kaiser, Lesley Wroughton; Přeložil: Tomáš Doležel)