Za tři čtvrtletí letošního roku byl podle Cebie nově stočený tachometr u 260.000 aut. "Každý měsíc odhalíme na základě dotazů našich zákazníků v databázích asi 3900 nově stočených vozů. Je to přibližně 42 procent z celkového objemu prověřovaných vozů. Pokud vztáhneme tento poměr na celkový objem vozů, které ročně změní majitele, dá se říci, že jen za letošní rok bude nově stočeno přibližně 350.000 vozů," uvedl ředitel Cebie Martin Pajer.
Úpravami tachometrů vznikají spotřebitelům škody v řádech miliard korun, protože platí za ojetý vůz vyšší částku, než je jeho skutečná hodnota odpovídající najetým kilometrům.
Problém se stáčenými tachometry má vyřešit novela trestního zákoníku, kterou připravil poslanec a místopředseda hospodářského výboru sněmovny Stanislav Huml spolu se Sdružením na ochranu vlastníků automobilů a autobazarem AAA Auto. Novela navrhuje kvalifikovat stáčení tachometrů jako trestný čin s možným postihem až dva roky odnětí svobody. Nelegální by mělo být i komerční nabízení změny stavu tachometru.
Ministerstvo dopravy zase připravuje návrh, aby stav tachometru zaznamenávaly Stanice technické kontroly při pravidelných kontrolách vozidel do technického průkazu.