...Kč
* Vláda chce omezit růst cen ve 2011 na 5 pct pro domácnosti
* Pro podniky mají ceny stoupnout o 7 až 8 pct
* Dalším opatřením má být srážková daň na solární elektrárny
(přidává podrobnosti, citáty, souvislosti, dopad na ČEZ)
PRAHA, 12.října (Reuters) - Premiér Petr Nečas zvažuje, že by stát po roce 2013 mohl prodávat povolenky na emise oxidu uhličitého zhruba za 45 miliard korun, jež měly původně firmy dostat zdarma, aby tak kompenzoval prudký růst nákladů na solární elektřinu.
Nečas v úterý uvedl, že prodej povolenek má být jedním v sérii opatření, jež pomohou zbrzdit očekávaný růst cen elektřiny způsobený masivním rozšířením solárních zdrojů. Elektřina by se podle Nečase neměla v příštím roce zdražit o více než 5 procent pro domácnosti a o 7 až 8 procent pro firmy, dodal.
Návrh na zpeněžení emisích povolenek by zatížil hospodaření elektrárenské skupiny ČEZ <CEZPsp.PR>, která je největším domácím emitentem oxidu uhličitého.
"Od roku 2013 zapojíme do tohoto řešení také emisní povolenky, dříve to není technicky možné," řekl Nečas novinářům na tiskové konferenci.
"Jejich objem, který může být případně použit, odpovídá v dnešních cenách 45 miliardám korun," dodal.
Česko si v Evropské unii vymohlo výjimku v alokaci emisních povolenek po roce 2013 s tím, že může jejich část přidělit firmám bezplatně. Podíl povolenek, které by si podniky musely dokupovat v aukcích, by postupně rostl ze 30 procent v roce 2013 až na plný objem v roce 2020.
ČEZ v loňském roce odhadoval, že získáním části povolenek zdarma by v daném období ušetřil celkem 33 miliard korun. Při diskontování časové hodnoty peněz ocenil finanční přínos zhruba na 21 miliard korun.
Návrh na prodej povolenek podpořil také ministr financí Miroslav Kalousek a v úterý jej schválilo předsednictvo TOP 09.
Nečas dále uvedl, že vláda chce pomocí srážkové daně upravit návratnost investic do solárních elektráren zhruba na 15 let.
Kvůli zlevnění fotovoltaických komponentů je v současnosti návratnost nových projektů výrazně nižší a dosahuje v některých případech až tří let. Stát přitom garantuje nadhodnocené výkupní ceny solární elektřiny po dobu 20 let.
"Nedovedeme si představit řešení, ve kterém budeme kompenzovat ten prudký skokový nárůst... bez účasti solárního sektoru," řekl premiér.
Podle vládního odhadu bude od ledna 2011 nutné platit kvůli rozvoji fotovoltaiky za elektřinu o 28 miliard korun ročně více, z toho 16 miliard by financovali spotřebitelé a zbytek by stát získal z rozpočtu a opatření navržených vládou.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek řekl Reuters, že by chtěl zdaněním solárních elektráren v příštím roce získat do rozpočtu zhruba 4 miliardy korun.
Daň z výroby elektřiny ze solárních panelů by se podle Kocourka měla pohybovat v rozmezí 5 až 30 procent, aby upravila návratnost investice podle toho, kdy byla elektrárna zapojena.
"Zejména nastavení cen (pro elektrárny zapojené) v roce 2009 a 2010 neodpovídá 15leté návratnosti, bude různá srážková daň pro elektrárny zapojené v letech 2008 až 2010," řekl Reuters Kocourek.
(Reportér: Roman Gazdík; Editoval: Jan Korselt)