"Širší moratorium by mohlo mít řadu nepředvídatelných následků," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. Administrativa prezidenta Baracka Obamy se snaží podpořit oživení ekonomiky, která se zotavuje z nejhorší recese od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Právě ze stavu realitního trhu má ale vláda velké obavy.
Ve Spojených státech se budou 2. listopadu konat volby do Kongresu a vláda se teď snaží na voliče zapůsobit. Zákonodárci jsou si dobře vědomi, že voliči jsou rozladěni kvůli vysoké nezaměstnanosti a nedobrému stavu ekonomiky a snahou vlády je vyslat jasný signál, že Bílý dům dělá vše pro to, aby zabránil opakování krize.
Americký realitní trh stál v roce 2007 u začátků finanční a hospodářské krize. Problémy začaly v rizikové části trhu nemovitostí, kde se objevilo velké procento nesplácených hypoték. Vzhledem k tomu, že hypotéky bývají součástí strukturovaných investičních nástrojů, problémy v tomto segmentu se záhy přenesly na celý finanční sektor.
Ve Spojených státech se před nedávnem objevilo podezření, že některé banky na základě podvodné dokumentace vykázaly z domovů řadu lidí, kteří měli problémy se splácením hypoték. Zdroje agentury Reuters tvrdí, že toto podezření se chystají v nadcházejících dnech prověřit více než dvě třetiny státních zástupců po celých USA.
Gibbs řekl, že administrativa je odhodlána dostat se k jádru problému uspěchaného zabavování nemovitostí. "Chceme učinit spravedlivé a nezbytné kroky k tomu, abychom zajistili, že celý proces je v souladu se zákonem," řekl.
Finanční ústav Bank of America už v pátek uvedl, že další zabavování nemovitostí přechodně zastaví, a to po celých Spojených státech. Bank of America je největší bankou v USA a má i největší podíl na tamním trhu poskytování a obsluhy hypoték. Banka uvedla, že zprávy o údajně podvodném zabavování nemovitostí si chce sama prověřit.