Zvýšit nájemné po ukončení regulace může vlastník bytu jen po dohodě s nájemníkem. Pokud se nedohodnou, musí rozhodnout soud.
"Nepředpokládáme, že by se soudy položily zcela, bude záviset na tom, jak kvalitně budou připravené cenové mapy," uvedl předseda OSMD Tomislav Šimeček. Cenovou mapu nájemného v současnosti připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Má pomoci majitelům i nájemníkům poznat, jestli jsou jejich představy o nájemném reálné. Ministr Kamil Jankovský si od mapy slibuje právě snížení počtu soudních pří o výši činží. Mapy mají být hotové v prvním čtvrtletí 2011.
Sdružení majitelů domů chce předejít sporům také výzvou vlastníkům, aby jejich požadavky na výši nájemného po ukončení regulace byly realistické. "Doporučujeme všem nájemcům a pronajímatelům, aby se seznámili s výši místně obvyklého nájemného a vycházeli z těchto cifer," řekl Šimeček.
Současná právní úprava sice obě strany případných sporů odkazuje na soud, už ale jednoznačně neřeší, jak mají soudy v takových případech postupovat. MMR proto vládě předkládá návrh novely občanského zákoníku, která by rozhodování soudů o nájmech jasně zakotvila. Návrh počítá s tím, že soud určí nájem na základě takzvaného nájemného v místě a čase obvyklého.
Na většině území Česka skončí regulace posledním dnem letošního roku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.
Ukončení regulace činží nemusí znamenat konec peripetií s nájemným ani pro stát. U Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se v současnosti domáhá odškodnění na státu kolem 5500 majitelů domů z Česka. "Rozhodnutí soudu pravděpodobně padne už příští rok," řekl dnes předseda OSMD. Datum očekávaného rozhodnutí soudu se ale stále posouvá. V roce 2009 odhadovalo sdružení možnost prvního rozsudku na letošní rok.
Sdružení majitelů domů a jeho advokátka Samková zatím nechtějí spekulovat o celkové výši odškodnění, které bude muset stát případně vlastníkům za regulaci vyplatit. Napovědět už ale může takzvaný pilotní případ Jana Vomočila, který je jedním z majitelů soudících se ve Štrasburku. Na základě letošního dotazu evropského soudu Samková z rozdílu mezi místně obvyklým a regulovaným nájemným spočítala, že mu regulace v letech 1996-2004 způsobila škodu 6,75 milionu korun. "Toto je částka, kterou stěžovatel Vomočil bude žádat jako náhradu škody od České republiky," uvedla advokátka.