Studie se opírá o výpočty ve zhruba třech desítkách firem, jejichž akcie se obchodují na veřejných trzích. Jsou mezi nimi makléřské firmy i podniky, které nabízejí investiční služby. Tedy banky, hedgeové fondy nebo správcovské společnosti či organizátoři trhů cenných papírů.
Loni se celkový objem vyplacených platů a bonusů na Wall Street vyšplhal na 139 miliard dolarů. Pokud se letos platy zvýší, jak předpokládá studie WSJ, bude to proti loňsku růst asi o čtyři procenta. Ze 35 firem, které bral WSJ v úvahu, se počítá se zvýšením platů ve 26.
Celkem 29 firem ze zmíněných 35 předpokládá, že letos budou mít i vyšší výnosy. Ty se ale nebudou zvyšovat tak rychle, jak mají růst platy. Předpokládá se, že výnosy by se mohly zvýšit o 3,5 procenta na 448 miliard dolarů (asi 7,9 bilionu Kč). A to navzdory tomu, že u některých klíčových aktivit se počítá se zpomalením růstu. Týká se to například obchodování s akciemi a dluhopisy.
Obecně by měl Wall Street podle očekávání svým zaměstnancům vyplatit asi 32,1 procenta celkových výnosů. To by byl stejný poměr jako loni. Nejvyšší poměr je z roku 2007, kdy šlo na platy 36 procent výnosů.
Zisky finančních společností na Wall Street se během finanční krize sice výrazně snížily, skutečnou krizi měl ale Wall Street jen v roce 2008. Letos by se měly zisky pohybovat kolem 61,3 miliardy dolarů (přibližně 1,1 bilionu Kč). To bude pořád ještě asi o 20 procent méně než v rekordním roce 2006. Tehdy zisky v úhrnu dosáhly 82 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu Kč). Za stejné období se celková kompenzace pro zaměstnance zvýšila o 23 procent.
"Než se tyto instituce začnou zaměřovat na tvorbu dlouhodobé hodnoty pro akcionáře, a ne na zvyšování výnosů, bude dál k vidění tak ostudná výše platů a bonusů," poznamenal ředitel Weinbergova centra na Delawarské univerzitě Charles Elson. Samotné firmy, které v odhadech WSJ figurují, se nechtějí k očekávané výši platů zatím vyjadřovat.