Janota: Uchazeči o Temelín nedostanou zadávací dokumentaci letos

13.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. října (ČTK) - Stát v souvislosti se zpožděním tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín neposkytne letos uchazečům zadávací dokumentaci k výběrovému řízení. S odvoláním na vyjádření člena dozorčí rady ČEZ Eduarda Janoty o tom informoval server Patria Online, s tím že o situaci kolem tendru by měla ve čtvrtek jednat dozorčí rada ČEZ. S chystaným odložením dostavby Temelína nesouhlasí opoziční ČSSD.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, a francouzská společnost Areva. Od všech tří zájemců získal ČEZ první dokumentaci k plánovaným jaderným blokům na konci dubna. Zadávací dokumentaci původně hodlal uchazečům předat tento měsíc s výzvou, aby své nabídky předložili na jaře příštího roku. Všichni uchazeči ale již dříve žádali o více času na přípravu dokumentace.

Podle opoziční ČSSD je posunutí termínu soutěže klíčovým a strategickým rozhodnutím. "ČSSD se znepokojením sleduje nulovou aktivitu vlády ČR učinit odpovědné rozhodnutí. Vyzýváme ji proto, aby se na některém z nejbližších zasedání touto problematikou zabývala. Dále vyzýváme vládu, aby případné strategické kroky, které mají dlouhodobý význam, konzultovala napříč politickým spektrem, tedy i s představiteli ČSSD," sdělil dnes ČTK stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban.

Podle sociální demokracie by k případnému posunu vládu opravňovaly důvody jako například získání více času na perfektní přípravu či nebezpečí odstoupení některého dodavatele ze soutěže.

Ekologické organizace uvedly, že česká energetika by se v budoucnosti mohla bez nových jaderných elektráren obejít. Podle některých studií by v roce 2050 mohla česká energetika fungovat na zcela odlišných principech - základem by mělo být využití úspor energie, využívání technologií s maximální účinností, větší důraz na využívání obnovitelných zdrojů energie a transformace rozvodných sítí na tzv. sítě inteligentní.

"Pro nás není nic překvapivého na tvrzení, že spotřeba elektřiny v budoucnosti nemusí nutně růst. Překvapivý je však fakt, že tento argument zaznívá z úst těch, kteří ještě donedávna tvrdili, že bez budování nových jaderných elektráren budeme muset za pár let v České republice začít svítit svíčkami," uvedl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Server iHNed.cz v úterý informoval, že ČEZ odkládá dostavbu jaderné elektrárny Temelín možná až o několik let. Firma původně plánovala, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020. "Tendr se zpozdí. Nevíme zatím o kolik, ale může to být o několik let," řekl serveru zdroj z představenstva ČEZ, který nechtěl být jmenován. "Když jsme tendr plánovali, byli jsme moc optimističtí," dodal.

Hlavním důvodem posunu je změna energetického trhu způsobená krizí. Není jisté, zda po roce 2020 bude tak silná poptávka po elektřině, aby se produkce z nových reaktorů bez problémů prodala. Kromě toho pozdržení stavby zapadá do nové investiční strategie ČEZ. Firma začala šetřit, řadu investic zrušila, další přehodnocuje, napsal server.

Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, může dosáhnout až 500 miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK