Jediný dodavatel plynu pro domácnosti na Slovensku chtěl zdražit komoditu kvůli hrozícím ztrátám. Podnik vyčíslil, že současné ceny mu ve skupině regulovaných odběratelů v letošním roce způsobí rekordní ztrátu 80 milionů eur (téměř dvě miliardy Kč). Ceny plynu pro domácnosti se naposledy měnily v lednu, kdy klesly v průměru o přibližně pět procent. Podnikům se cena upravuje průběžně.
ÚRSO měl při dřívějším cenovém návrhu plynáren výhrady k doručeným dokladům i k některým odhadům dalšího vývoje učiněným SPP. Podnik tvrzení úřadu odmítl. SPP podle dostupných informací nakupuje plyn v rámci dlouhodobého kontraktu s ruským Gazpromem dráž, než jsou aktuální ceny na trhu.
V SPP má podíl 51 procent stát, manažerská kontrola však patří zahraničním společnostem GDF Suez a E.ON Ruhrgas. Firma již v letošním roce předložila několik návrhů na zvýšení cen plynu. Nejprve chtěla zdražit dodávky o zhruba 11 až 25 procent, později o necelých deset až 22 procent. Regulační úřad zamítl i tyto dva návrhy.
V České republice je trh s plynem plně otevřený, ceny pro konečné odběratele si určují sami dodavatelé. Pražská plynárenská snížila pro čtvrté čtvrtletí cenu plynu domácnostem o nejméně jedno procento. Společnosti RWE Transgas a E.ON ceny plynu pro poslední čtvrtletí neměnily.