Vláda využije povolenky CO2 na dotace fotovoltaiky (OPAK.)

14.10.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* O konkrétní podobě opatření se bude...

...jednat

* Podíl prodaných povolenek stanoví expertní skupina

* Detaily by měla vláda zveřejnit příští středu

* Cena elektřiny ve 2011 by neměla vzrůst o více než 10 pct

PRAHA, 13.října (Reuters) - Vláda se ve středu shodla, že využije na financování podpory solárních elektráren příjmy z prodeje povolenek na emise oxidu uhličitého, jež měla původně přidělit podnikům zdarma, řekl premiér Petr Nečas.

Kabinet schválil rámcový soubor opatření, jež mají zbrzdit skokový nárůst cen elektřiny v důsledku překotného rozvoje subvencovaných fotovoltaickcých elektráren, který se vymkl kontrole kvůli štědrým výkupním cenám garantovaným státem.

O konkrétní podobě těchto opatření však budou ministři ještě jednat a podrobnější návrhy představí po zasedání kabinetu příští středu, dodal Nečas.

Mezi další navrhované kroky patří srážková daň na subvencované ceny pro výrobce elektřiny z fotovoltaických zdrojů a zvýšení plateb za vynětí půdy určené pro jejich výstavbu ze zemědělského půdního fondu.

"(Růst cen) elektrické energie v rámci absolutního (nejhoršího) scénáře by neměl překročit 10 procent," řekl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Dřívější odhady Energetického regulačního úřadu počítají s tím, že instalovaný výkon fotovoltaických elektráren dosáhne do konce letošního roku 1600 megawattů oproti 795,9 megawattu na konci září.

To by způsobilo meziroční nárůst cen elektřiny zhruba o 12 procent pro domácnosti a až 18 procent pro podniky, neboť rozdíl mezi tržní cenou a subvencovanou cenou pro solární elektrárny dotují podle současného modelu koncoví spotřebitelé v platbách za distribuci.

Nečas dodal, že se prozatím nedá řici, jaký objem povolenek by se rozděloval podnikům a jaký by šel do aukcí.

Zpeněžení části emisích povolenek, jež měly původně dostat firmy zdarma výměnou za investice do ekologických projektů, by postihlo hospodaření elektrárenské skupiny ČEZ <CEZPsp.PR>, největšího domácího emitenta oxidu uhličitého.

Česko si spolu s Polskem vymohlo v Evropské unii výjimku v alokaci emisních povolenek v období let 2013 až 2020 s tím, že může objem přidělovaných povolenek snižovat postupně během let 2013 až 2020.

ČEZ v loňském roce odhadoval, že získáním části povolenek zdarma by v daném období ušetřil celkem 33 miliard korun. Při diskontování časové hodnoty peněz ocenil finanční přínos zhruba na 21 miliard korun.

(Reportéři: Robert Müller a Roman Gazdík; Autor: Jan Korselt)

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK