USA podle Číny zahájily měnovou válku devalvováním dolaru

14.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 14. října (ČTK) - Spojené státy byly první, kdo vypálil první výstřel v měnové válce, a svět si musí dávat pozor na záměrnou americkou strategii devalvace dolaru. Uvedl to dnes v zahraniční verzi oficiálního čínského listu Žen-min ž'-pao šéf asijského oddělení Čínské akademie věd Li Siang-jang.

Li v komentáři na první stránce oficiálního orgánu Komunistické strany Číny prohlásil, že pokračující intervence vyspělých zemí na devizových trzích podkopává globální hospodářské oživení. Peking již dříve upozorňoval, že uvolněná měnová politika Spojených států přinese mladým tržním ekonomikám světa vážné problémy, Liovo vyjádření je však zatím vůči americké měnové politice nejtvrdší.

Peking odpovídá protiútokem na to, že Spojené státy jej stále důrazněji nutí, aby urychleně uvolnil směnný kurz jüanu, který Washington pokládá za uměle podhodnocený. Čína se snaží ukázat, že Amerika svou měnou rovněž záměrně manipuluje.

"Oslabování dolaru možná působí dojmem, že jej ovládá trh. Ve skutečnosti je ovlivňováno velmi důraznými a záměrnými kroky," uvedl Li. Za klíčový faktor poklesu dolaru označil to, že americká centrální banka signalizovala přípravy na nové kolo takzvaného kvantitativního uvolnění měnové politiky, kdy bude ekonomiku podporovat nákupy dluhopisů a dalších aktiv, což zvýší množství peněz v ekonomice a oslabí hodnotu dolaru.

Motivy za americkou snahou oslabit dolar jsou podle Lia jasné. Bez slabšího dolaru by Spojené státy neměly šanci splnit cíl prezidenta Baracka Obamy zvýšit americký export do pěti let na dvojnásobek. Oslabování dolaru rovněž zvýší inflaci, a to zmírní dluhovou zátěž, která se Spojeným státům navršila v důsledku finanční krize a ekonomické recese, uvedl Li.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK