Státní zástupci zkoumají stížnosti, podle nichž některé banky před rozhodnutím o zabavení náležitě neprověřily dokumenty nebo k vyklizení nemovitosti předkládaly nesprávné údaje. Masové zabavování domů neplatičům hypoték bylo jedním z nejviditelnějších projevů hluboké finanční krize a hospodářské recese let 2007-2009.
Nejvyšší státní zástupce státu Iowa Tom Miller agentuře Reuters řekl, že státy budou požadovat pro neprávem vykázané vlastníky odškodnění a pro banky finanční sankce, "tam, kde to bude přiměřené". Poskytovatele hypoték budou státy rovněž nutit ke změně praktik a úpravě úvěrů pro lidi, kteří mají potíže se splácením hypoték.
Vyšetřuje se zejména praxe "automatického podepisování", kdy v bankách a hypotečních firmách podepisují příslušní úředníci každý den stovky dokumentů o zabavení a vyklizení. Objevují se stížnosti, že tito lidé řádně neověřili dokumenty, které podepisovali.
Analytici trhu bydlení upozorňují, že vyšetřování a zvýšená pozornost veřejnosti a politiků může zpomalit proces zabavování realit a jejich návratu na trh. Ve druhém čtvrtletí tvořily zabavené reality celou čtvrtinu prodeje domů na americkém trhu. Jakékoli zpomalení tohoto procesu může mít nepříznivý dopad na celou ekonomiku, protože trh bydlení bývá tradičně tahounem oživení z recese. Americká ekonomika už tak od počátku roku zřetelně zpomaluje růst a objevují se obavy z propadu do další recese.
Státní hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac již hypoteční společnosti vyzvaly, aby kvůli vyšetřování nezpomalovaly proces zabavování tam, kde si jsou jisty jeho čistotou. Bílý dům vyšetřování podpořil, odmítl však výzvy některých demokratických zákonodárců k dočasnému celonárodnímu moratoriu na zabavování realit, s tím, že by to udělalo více škody než užitku. Na počátku listopadu se odehrají volby do Kongresu, v nichž demokraté kvůli nespokojenosti voličů s politikou prezidenta Baracka Obamy čekají těžkou porážku.
Bank of America, která je největším americkým poskytovatelem hypoték, už vystěhovávání neplatičů dočasně pozastavila v celých USA a k částečnému omezení přikročily některé jiné banky. Podle analytiků Barclays Capital by mohly otázky nad přesností papírové práce "v nejbližší době podstatně zpomalit postup zabavování a mít dopad na prodej a ceny domů". Na hospodaření bank by však podle nich tento faktor vliv mít neměl.