Index výrobních cen v devátém letošním měsíci vzrostl o 0,4 procenta, tedy stejným tempem jako v srpnu. Inflace cenového jádra, která nepočítá s kolísavými cenami potravin a energií, činila 0,1 procenta. Za celkovým růstem jsou tedy hlavně potraviny a energie.
Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že výrobní ceny se zvýší pouze o 0,2 procenta. U inflačního jádra počítali s růstem o 0,1 procenta. Ekonomové nicméně tvrdí, že navzdory silnějšímu růstu, než jaký se očekával, zatím není důvod obávat se vysoké inflace.
Výrobní ceny vykazují citelný růst i v meziročním srovnání. Zvýšily se o rovná čtyři procenta, zatímco trh čekal nárůst o 3,7 procenta. Inflační jádro je meziročně vyšší o 1,6 procenta, což je nejrychlejší tempo od září 2009. Trh očekával růst o 1,5 procenta.
Ceny potravin se v září zvýšily o 1,2 procenta, zatímco v srpnu o 0,3 procenta klesly. Energie zdražily o 0,5 procenta po růstu o 2,2 procenta v srpnu.
Horší je i statistika z trhu práce, která ukázala, že počet lidí, kteří podali žádost o podporu v nezaměstnanosti, se za minulý týden zvýšil na 462.000. Proti předchozímu týdnu je to nárůst asi o 13.000 osob. Ekonomové čekali asi 445.000 nových žádostí.
Negativní zprávu ale částečně vyvažuje fakt, že počet těch, kteří podpory už využívají, klesl o 112.000 na zhruba 4,399 milionu. Znamená to pokles na téměř dvouleté minimum.
Ceny akciových futures, které se v elektronických systémech obchodují nepřetržitě 24 hodin denně, během dne indikovaly další růst. Po zveřejnění obou statistik ale většinu zisků smazaly. Ekonomové ale upozorňují, že důležitější čísla vyjdou až v pátek, by bude oznámena míra nezaměstnanosti za září.