Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže firma zvažuje posunutí harmonogramu dostavby Temelína na základě informací od dodavatelů získaných během soutěže. Uchazeči o zakázku ovšem tvrdí, že oficiální informace o posunutí termínů tendru neobdrželi.
Podle Kerryho Hanahana, ředitele zákaznických projektů americké firmy Westinghouse v ČR, firma o žádné posunutí termínu nežádala. "Westinghouse nebyl ze strany ČEZ oficiálně informován, že by tendr měl být zpožděn o několik let," dodal Hanahan. Oficiální informace od ČEZ o posunutí termínů údajně nedostala ani francouzská Areva.
"K termínům tendru se nemůžeme vyjadřovat, je to věcí zadavatele, čili ČEZ," řekl dnes ČTK mluvčí dalšího uchazeče o zakázku, plzeňské Škody JS, Jan Stolár. Firma dále odmítá údajné zpoždění komentovat. Podle Stolára vedení Škody JS neuvedlo, že se proces zdrží o pár měsíců, jak se objevilo v některých médiích. Škoda JS se do tendru přihlásila v rámci česko-ruského konsorcia s Atomstrojexportem a Gidropressem.
Premiér Petr Nečas ve středu řekl, že rozhodnutí o možném odkladu dostavby Temelína je v kompetenci vlády, neboť stát má rozhodující slovo v dozorčí radě společnosti ČEZ. Další postup podle něj bude oznámen po zasedání Bezpečnostní rady státu v úterý 19. října. "Chci si zejména vyslechnout důvody," řekl dnes ČTK ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek o možném posunutí tendru.
Uchazeči o dostavbu Temelína měli původně své nabídky předložit na jaře příštího roku. O vítězi tendru mělo být rozhodnutu zhruba na začátku roku 2012. Společnost ČEZ plánovala, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, může podle některých odhadů dosáhnout až 500 miliard korun.
Podle ministra Kocourka plány na dostavbu Temelína ovlivnila mimo jiné klesající spotřeba elektřiny. Ta by mohla způsobit, že se pro vyrobenou energii z Temelína za deset let nenajde dostatečná poptávka. Tomu oponuje mluvčí ČEZ, podle nějž predikce spotřeby elektřiny v roce 2020 ani možnosti financování nehrají při rozhodování o harmonogramu dostavby podstatnou roli. "Absolutní prioritou společnosti ČEZ je kvalitní příprava projektu, tak aby nedošlo k protahování samotné stavby," uvedl Kříž. "ČEZ omezil své zahraniční investice právě proto, aby byl připraven financovat dostavbu Temelína, kterou vnímá jako svůj klíčový projekt," dodal.
Odložení dostavby Temelína by podle mluvčího Svazu průmyslu a dopravy Milana Mostýna postihlo české podniky, které by se na zakázce mohly podílet jako subdodavatelé. "Zatím je ale těžké říci, do jaké míry by to české firmy zasáhlo. Neznáme možný podíl českých podniků na zakázce. Vývoj ale pečlivě sledujeme," řekl ČTK Mostýn.