...analytiků)
PRAHA, 15.října (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců (PPI) se v září meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta po srpnovém snížení o 0,4 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad.
V meziročním srovnání ceny stouply o 2,4 procenta po zvýšení o 1,8 procenta v srpnu.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 09/10 08/10 09/09 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +0,3 -0,4 -0,4 meziroční změna v pct +2,4 +1,8 -5,4
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA5514]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční pokles indexu o 0,1 procenta a meziroční zvýšení o 2,1 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání stouply ceny potravinářských výrobků o 0,8 procenta, a to zejména u cen průmyslových krmiv o 7,8 procenta a mlýnských a škrobárenských výrobků o 5,6 procenta. Segmenty nerostných surovin a chemických látek zdražily shodně o 1,2 procenta. * Na druhé straně klesly ceny pryžových a plastových výrobků o 0,5 procenta. * Meziročně se nejvíc projevil nárůst cen koksu a rafinovaných ropných produktů o 24,7 procenta. Obecné kovy a kovodělné výrobky podražily o 10,3 procenta. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně rostly o 3,5 procenta. V meziročním srovnání se pak zvedly podruhé za posledních 23 měsíců, a sice o 16,4 procenta, když v srpnu se zvýšily o 8,8 procenta. * Výrobní ceny si zapsaly teprve šestý meziroční vzestup od listopadu roku 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 vykázaly ceny loni v září, kdy se propadly o 5,4 procenta.
KOMENTÁŘE
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"Suma sumárum, v České republice se zvedá nákladová inflace, která se zatím nepromítá do spotřebitelských cen. V případě potravin už ale zaznamenáváme první signály růstu a v dalším měsících se růst cen nejspíše zrychlí."
"Naopak ceny průmyslových komodit do konce roku by se již výrazněji neměly zvyšovat, pokud, jak očekáváme, ochabne světová ekonomika."
"Růst průmyslových cen v Česku ale přesto kvůli nízké srovnávací základně z loňského roku postupně poroste možná až ke 3 procentům meziročně."
"Pro ČNB je blížící se oživení růstu cen potravin rizikem, proti kterému ale její nástroje selhávají. ČNB si proto musí dávat větší pozor na druhotné inflační tlaky, které podle nás z důvodu fiskální škrtů v příštím roce budou zase utlumená. Soukromá spotřeba do přechodném oživení opět ochabne."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Ceny průmyslových výrobců v září překvapily meziměsíčním růstem o 0,3 procenta, zatímco trh i my jsme předpokládali jejich pokles."
"Z hlediska budoucího vývoje spotřebitelských cen je daleko důležitější vývoj cen v zemědělství, které se v září zvýšily o 3,5 procenta, po sezónním očištění dokonce o 4,4 procenta."
"To indikuje a potvrzuje náš výhled na budoucí tlaky na růst cen potravin."
"Do konce roku se patrně výrazných změn v cenách průmyslu nedočkáme, mohly by dokonce i mírně klesnout."
"V průměru by se výrobní ceny tento rok měly zvednout okolo 1,0 procenta. Příští rok očekáváme růst cen v průmyslu v průměru kolem 3,3 procenta."
"Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit - ropy, kovů a zemědělských komodit."
RADOMÍR JÁČ, HLAVNÍ ANALYTIK, PPF GENERALI ASSET MANAGEMENT
"Průměr růstu PPI ve třetím kvartálu dosáhl 2,2 procenta, což je pod cílovou hodnotou 2,8 procenta České národní banky."
"Centrální banka tak může poukázat na to, že výrobní ceny v českém průmyslu byly méně proinflační, než se čekalo."
"Nicméně ceny v zemědělství teď prudce rostou, což naznačuje, že také ceny potravin v koši spotřebitelských cen budou v příštích měsících působit proinflačně."
"Držíme se názoru, že vývoj kurzu koruny a situace v globální ekonomice budou klíčové faktory pro příští rozhodování centrální banky."
Trvá náš odhad, že první vážná diskuse o možnosti zvýšení úrokových sazeb může přijít až na prosincovém zasedání bankovní rady - pokud takovou diskusi umožní výše zmíněné faktory."
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.