Zmíněný výbor hájí zájmy pěti průmyslových asociací a 140 velkých firem z celého Německa. Kroky Číny podle výboru vyvolávají dojem, že Peking není veden ani tak ekonomickými, jako spíš politickými zájmy. To může mít podle výboru potenciálně tvrdé dopady na Evropskou unii.
Němečtí průmyslníci mají podezření, že Čína se na trzích východní Evropy a střední Asie prosazuje hlavně díky cenovému dumpingu, agresivnímu financování a štědrému poskytování garancí. Výbor se tedy obrátil na vládu v Berlíně, aby začala s Pekingem jednat a otázku také otevřela na půdě Evropské unie.
Se zástupci výboru ve čtvrtek hovořila kancléřka Angela Merkelová, obavy průmyslníků ale podle FT přímo nezmínila. Řekla však, že je nezbytně nutné, aby Evropa s Čínou důrazněji soutěžila o surovinové zdroje. To je pro německé firmy další strašák, podotýká list.
Výbor si zavedl seznam, na kterém si vede všechny aktivity Číňanů, které se průmyslníkům nezamlouvají. Popisuje tam například, jak čínský státní podnik China Overseas Engineering Group získal zakázku na výstavbu dálnice v Polsku, když nabídnul o třetinu nižší cenu než druhý nejlevnější zájemce v pořadí.
V Srbsku zase čínské firmy uspěly v soutěži na výstavbu mostu za 170 milionů eur (asi 4,2 miliardy Kč), a to prý jen díky tomu, že dostaly levnou půjčku 145 milionů eur. Zaplatily za ni prý jen asi poloviční úrok, než za jaký se dá obdobná půjčka získat na trhu. Úvěr totiž čínským firmám poskytl čínský státní finanční ústav Export-Import Bank of China.