...Fedu
* Inflace je nízká, rizikem je deflace, říká šéf Fedu
* Nezaměstnanost bude klesat jen pomalu, rizikem pro oživení
(přidává podrobnosti, citace, souvislosti)
BOSTON, 15.října (Reuters) - Vysoká nezaměstnanost a nízká inflace poukazují na potřebu dalšího uvolnění měnové politiky Spojených států, řekl v pátek prezident americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke, ale nijak blíž se k příštímu kroku centrální banky nevyjádřil.
"Zdá se, že - za jinak stejných podmínek - je důvod k dalším krokům," uvedl Bernanke v připraveném projevu na konferenci pořádané bostonským Fedem.
Bernanke řekl, že protahující se období vysoké nezaměstnanosti by mohlo představovat riziko pro udržitelnost oživení a že nízká úroveň inflace znamená větší riziko nebezpečného poklesu cen, než by bylo žádoucí.
Prezident Fedu nicméně uvedl, že tvůrci měnové politiky stále zvažují, nakolik by měli být razantní.
V reakci na Bernankeho komentáře dolar oslabil k euru i jenu a futures na americké akciové indexy vystoupaly do kladného teritoria. Ceny dluhopisů Spojených států stouply, ale pouze krátce.
Od léta, kdy oživení ve Spojených státech začalo vykazovat známky únavy, Fed soustavně prohlubuje očekávání, že obnoví rozsáhlé nákupy aktiv s cílem podpořit růst.
Většina ekonomů očekává do konce roku nákupy za zhruba 500 miliard dolarů, ukázal průzkum agentury Reuters. [ID:nLDE68T0KB]
Bernanke řekl, že i když centrální banka, jež v prosinci 2008 snížila úrokové sazby téměř na nulu, disponuje nástroji pro další uvolnění finančních podmínek, stále je třeba postupovat opatrně.
"Nekonvenční postupy mají své náklady a limity, jež je třeba brát v úvahu při rozhodování, zda a jak razantně by měly být použity," řekl.
Centrální bance se díky předchozímu programu nákupů dluhopisů podařilo snížit ceny půjček. Další zvětšování již tak rozsáhlé rozvahy Fedu však přináší rizika a rozsah dalších nákupů je těžké stanovit, uvedl šéf Fedu.
Dolar v očekávání dalšího uvolnění měnové politiky Fedu v pátek spadl na letošní dno vůči koši předních měn. To vzbuzuje nelibost rozvíjejících se ekonomik, jež se potýkají s nadměrným přílivem kapitálu, když se investoři honí za vyššími výnosy.
Mnohé země, jež se obávají dopadu na domácí vývozy, přijaly opatření ke zbrzdění růstu svých měn, a vyvolaly tak obavy ze série proti sobě jdoucích devalvací.
RECESE SKONČILA, ALE NEZAMĚSTNANOST PŘETRVÁVÁ
Ačkoli hluboká recese ve Spojených státech skončila loni v červnu, nezaměstnanost se stále drží na vysokých 9,6 procenta a jádrová inflace, oblíbený ukazatel Fedu, zpomalila na 1,4 procenta.
Páteční zpráva ministerstva práce ukázala, že index spotřebitelských cen v září stoupl o 0,1 procenta, zatímco jádrový CPI, jenž vylučuje volatilní ceny potravin a energií, druhý měsíc v řadě stagnoval. Meziročně pak na tomto základě index stoupl pouze o 0,8 procenta. [ID:nDOL544835]
Na minulém měnovém jednání Fedu 21.září měli mnozí pocit, že pokrok jak v zaměstnanosti, tak v oblasti inflace je neuspokojivý. Několik tvůrců měnové politiky se domnívalo, že bez náhlého zlepšení situace v ekonomice bude zapotřebí politiku dále uvolnit.
Bernanke dal jasně najevo, že komunikační politika by mohla být účinným nástrojem pomáhajícím dále uvolnit finanční podmínky, a uvedl, že Fed by mohl využívat prohlášení po měnových jednáních pro vysílání signálů, že hodlá úrokové sazby ponechat nízko déle, než finanční trhy předpokládají.
(Pro další zprávy o politice Fedu klikněte na [FED/AHEAD])