Součástí chystaných daňových opatření jsou nové daně pro telekomunikace, maloobchody a energetiky. Mají od příštího roku pomoci financovat náklady na nový systém daní z osobních příjmů a velké daňové úlevy pro rodiny.
"Myslím, že nejdůležitější je, že by neměly přijít žádné úsporné kroky," řekl Lázár v televizním vysílání TV2.
Fidesz předložil návrh o zavedení nových daní parlamentu v pátek. Návrh počítá s těmito mimořádnými podnikovými daněmi na tři roky. Vláda od listopadu také odloží převod státních peněz do privátních penzijních fondů, a to do konce příštího roku, aby své cíle rozpočtových škrtů splnila.
Fondy označily tento krok za "skryté znárodnění" a podle analytiků jde proti reformě penzijního systému z roku 1997. Tehdy Maďarsko vytvořilo druhý pilíř penzijních fondů vedle státního systému. Lázár dnes chystanou změnu hájil s tím, že privátní fondy byly poslední tři roky ztrátové a mají vysoké provozní náklady na členy. Zdůraznil, že členové fondů o své peníze nepřijdou.
Vládní strana Fidesz v sobotu předložila parlamentu také návrh rovné daně 16 procent z osobních příjmů, a to od příštího roku, spolu s výraznými daňovými úlevami pro rodiče s dětmi. To měl Fidesz jako klíčový bod svého volebního programu.
Letos si Maďarsko dalo za cíl, aby jeho rozpočtový deficit nepřekročil 3,8 procenta hrubého domácího produktu. V příštím roce země pod tlakem Evropské unie slíbila, že schodek srazí pod tři procenta HDP, napsala agentura Reuters.