EU čelí okamžiku pravdy ohledně rozpočtových reforem - Rehn

18.10.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

LUCEMBURK, 18.října (Reuters) - Šéf Evropské unie pro měnové záležitosti v pondělí vyzval členské státy, aby souhlasily s přísnými rozpočtovými...

...reformami poté, co některé země uvedly, že se nadšení pro hlubokosáhlé změny vytrácí.

Olli Rehn se takto vyjádřil před setkáním ministrů financí eurozóny v Lucemburku, jehož cílem je dokončit reformu rozpočtových pravidel EU a dohodnout se na zprávě pro lídry unie, jak zpřísnit pravidla s cílem zabránit opakování krize státních dluhů.

"Nyní nastal pro členské státy EU okamžik pravdy, zda upřímně podporují posílení ekonomické kontroly či nikoli," řekl Rehn.

Rehn podtrhl nutnost reforem, jež zajistí dodržování rozpočtové disciplíny a kontrolu míry zadlužení, a dodal: "Jejich schválení je zásadním testem, nakolik je ekonomická kontrola míněna vážně." [ID:nLDE69H06K]

Ministři by měli diskutovat o výsledcích jednání zemí skupiny G7 a Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu, jež se uskutečnila tento měsíc, včetně pravděpodobnosti "měnových válek", a měli by se připravovat na setkání ministrů financí skupiny G20 v Jižní Koreji.

Hlavní pozornost však bude zřejmě věnována rozpočtovým sankcím v rámci největší reformy fiskálních pravidel podepírajících euro od jeho vzniku v roce 1999. [ID:nLDE69H046]

ROZDÍLY OHLEDNĚ REFOREM

Skupiny zemí v čele s Německem a Francií mají rozdílné názory na to, jak silný hlas by měli při rozhodování o sankcích pro země překračující limity deficitu a zadlužení mít ministři financí eurozóny.

Odhodlání ke zpřísnění fiskálních pravidel v některých zemích může slábnout s tím, jak se podle obecného mínění snížilo bezprostřední nebezpečí propuknutí krize státních dluhů, navzdory problémům, jež letos sužují Řecko.

"Spousta členských zemí nyní začíná vycouvávat, ale během jarní krize jsme viděli, co krize státních dluhů dokáže," řekl nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager.

Německo, Nizozemsko a skandinávské země podporují téměř automatické uvalení sankcí na ty země, jež nedodrží limit EU, který u rozpočtového schodku činí 3 procenta HDP a u zadlužení 60 procent HDP.

Podle návrhů Evropské komise by uvalení sankce ve formě úročeného či neúročeného vkladu, anebo pokuty, pokud dotyčná země bude nadále příliš utrácet, mohla zabránit pouze kvalifikovaná většina ministrů financí EU.

Nicméně zdroje z eurozóny uvedly, že některé země by se raději přidržely postupu, kdy toto politické rozhodnutí pokaždé musí učinit Evropská rada, tedy vlády členských zemí EU.

V čele tohoto tábora stojí Francie, a patří do něj také Španělsko a Itálie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK