Banka předpovídá, že rozvíjejícím se státům východní Asie bez Číny se letos zvýší hrubý domácí produkt o 6,7 procenta. V předchozí předpovědi odhadovala tento růst na 5,5 procenta.
Banka oceňuje, že se motorem růstu stal v regionu opět soukromý sektor, na trhy se vrací důvěra a tok obchodu se vrátil na úroveň před krizí. Podle předpovědi SB se hospodářský růst regionu v příštím roce zpomalí na 7,8 procenta místo osmi procent z předchozí předpovědi. Banka ji zmírnila kvůli slabšímu růstu vyspělých ekonomik a rušení hospodářských stimulů v rozvíjejícím se světě.
Měny asijských států rostou, protože nízká výnosnost měn ve vyspělém světě stahuje do regionu kapitál. Výsledkem jsou riziko vyšší inflace a nadnesené ceny aktiv, které můžou splasknout a poškodit bankovní sektor.
Intervence vlád na devizovém trhu mají jen omezené výsledky a nejsou-li koordinované, jen zvyšují likviditu na světovém trhu, dodává SB. Banka varuje vlády zemí v regionu, aby neopakovaly chyby z krize asijských finančních trhů před více než deseti lety.
"Sledujeme úsilí rozvíjející se východní Asie vyrovnat se s velkým objemem likvidity, který je z velmi velké části způsoben uvolňováním měnové politiky ve Spojených státech," uvedl hlavní ekonom banky pro Asie a Tichomoří Vikram Néhrú. Dodal, že asijské státy mají řadu nástrojů, jak se s přílivem kapitálu vyrovnat. Jmenoval měnovou politiku, odstranění stimulů na podporu ekonomického růstu a regulaci bankovního sektoru, která by předešla neopatrnému půjčování financí, napsala agentura Reuters.