Brusel chce dočasně zakázat klonování pro produkci potravin

19.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 19. října (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes oznámila, že navrhne v Evropské unii dočasně zakázat klonování zvířat pro produkci potravin. V úmyslu má i přerušit uvádění potravin z klonů na unijní trh. Po pěti letech by se podle představ komise měla opatření zhodnotit a případně prodloužit, či zrušit. Metody klonování pro komerční účely nejsou zatím kvůli jejich finanční náročnosti v Evropě příliš rozšířené.

Brusel chce také prosadit, aby bylo možné sledovat dovoz embryí či spermatu z klonovaných zvířat. Takový import bude možný, ale měla by vzniknout databáze s registrovanými zvířaty, která z genetického materiálu vznikla.

Zvířecí klonování, které využívá přenos DNA k vytvoření genetické kopie původního zvířete, je v současnosti poměrně drahé. Cena se pohybuje podle odhadů v řádech mnoha tisíců eur za kus, což je jeden z důvodů, proč se v EU zatím tyto metody pro komerční účely prakticky nepoužívají. I přesto na komisi tlačili zejména europoslanci, aby s nějakým opatřením přišla.

Návrhy komise se netýkají klonování pro vědecké účely či kvůli zachování ohrožených druhů.

"Domnívám se, že toto dočasné pozastavení umožní reálně a prakticky řešit současné otázky dobrých životních podmínek zvířat," řekl k tomu dnes eurokomisař pro zdraví a spotřebitele John Dalli.

Komise podotkla, že neexistují vědecké důkazy, které by potvrzovaly obavy o bezpečnost potravin z klonů nebo jejich potomků. Současně ale uznává, že je třeba se věnovat otázkám, které se zabývají životními podmínkami zvířat či etickou stránkou klonování.

Přímý zákaz klonování pro komerční účely má nyní v rámci EU pouze Dánsko. Nelze proto vyloučit, že by se tato technologie časem mohla i v EU rozšířit, zvlášť pod vlivem ciziny, kde je situace v tomto směru o poznání jiná. Rozšířenější je třeba ve Spojených státech, kde už byly podle odhadů naklonovány tisíce kusů skotu a stovky kusů prasat. Klonováním se zabývají třeba i firmy v Brazílii či jiných státech Jižní Ameriky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK