Nespokojenost s novými rozpočtovými sankcemi v EU roste

20.10.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 20. října (zpravodaj ČTK) - Sankce za porušení rozpočtových pravidel pro eurozónu, na kterých se v pondělí shodli ministři financí EU, čelí rostoucí kritice. Opuštění původních úvah o automaticky přijatých pokutách se nelíbí Evropské komisi, Evropské centrální bance a spokojený s tím není ani šéf eurozóny Jean-Claude Juncker. Podle médií může za selhání německá kancléřka Angela Merkelová, která opustila svoje původní názory.

"Pokud se tyto informace potvrdí (dohoda totiž stále není úplně veřejná), práce expertní skupiny (ministrů financí EU) zůstala daleko za návrhem Evropské komise," řekl deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung člen rady Evropské centrální banky Jürgen Stark. Podobně se vyjadřují také další politici a ekonomové.

Podle Junckera má dohoda jen velmi omezený význam, eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn zase tvrdí, že pro něj osobně není konečný kompromis relevantní. "O čem to mluví? Samozřejmě, že je pro něj relevantní, protože promění jeho politický život v mizérii," ptá se ironicky analytický internetový server Eurointelligence.

Největší problémy představuje případné uvalení sankcí. Podle původního návrhu měla o pokutách rozhodnout automaticky Evropská komise a ministři financí EU mohli za poměrně přísných podmínek její rozhodnutí jen zvrátit. Nově budou šéfové státních pokladen kvalifikovanou většinou rozhodovat, zda jednotlivá země pravidla porušila, a pokud ano, tak bude mít pět měsíců na nápravu. V případě, že se rozpočtovému hříšníkovi nepodaří přijmout nápravná opatření, budou ministři znova hlasovat o porušení pravidel. Až když opět dospějí ke stejnému názoru, přijde na řadu rozhodnutí Evropské komise, která může uvalit sankce.

Celý systém se tak příliš neliší od současné praxe, která se během posledních let ukázala jako nefunkční. Nová pravidla navíc proti původním úvahám prakticky znemožňují pokutovat zemi, jejíž celkové zadlužení by bylo vysoko nad přípustnou hranicí 60 procent hrubého domácího produktu, ale roční rozpočtový schodek by se pohyboval do stanovených tří procent HDP.

Podle mnoha médií může za současnou situaci z velké části Angela Merkelová kvůli ústupkům Francii. "Možná, po tom všem, ani neměla zájem na tvrdých rozpočtových pravidlech, protože se je chystá sama porušit," spekuluje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Wolfgang Munchau ve Financial Times Deutschland tvrdí, že Německo ukázalo, že jeho zmatená diplomacie vůči euru může klesnout ještě níž. "Pokud by se zajímala o rozpočtovou stabilitu, měla učinit přesný opak a měla trvat na automatických sankcích," dodal. Německá kancléřka podle něj vyměnila vlastní názory za příslib Francie, že jí pomůže se změnou lisabonské smlouvy, což by mohlo otevřít cestu ke ztrátě hlasovacích práv pro země, které rozpočtová pravidla poruší.

"Ztráta hlasovacích práv ovšem nikdy neprojde, a to ani v případě, že Francie podpoří Německo. Tenhle kompromis nestál francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vůbec nic," uvádí Financial Times Deutschland. Od internetového serveru Eurointelligence si Merkelová dokonce vysloužila označení "Madame Oui", tedy "paní ano".

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK