"ČEZ navrhuje nemodernizovat elektrárnu Prunéřov I, ale k roku 2019 ji vyřadit z provozu. Od 1. ledna 2016 pak převést blok B21 elektrárny Prunéřov II do omezeného provozu 1500 hodin za rok. Těmito opatřeními se v letech 2016 až 2018 každoročně uspoří 358.000 tun oxidu uhličitého," uvedl Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva. V období 2019 až 2023 pak každoročně Prunéřov nevypustí do ovzduší 1,675 milionu tun oxidu uhličitého. Celkově tak mezi lety 2016 až 2023 ČEZ v Prunéřově sníží emise o 9,4 milionu tun.
"ČEZ také splní další podmínku ze stanoviska EIA, která ukládá snížení ročně vypuštěných emisí tuhých znečišťujících látek, oxidu siřičitého a oxidů dusíku v komplexu elektráren Prunéřov," uvedl Kučera.
Společnost ČEZ se v předloženém návrhu kompenzačních opatření také zavázala, že snížení vypuštěných emisí nepřevede na žádný jiný zdroj v portfoliu ČEZ spalující fosilní paliva. Zajistí prý také nízkoemisní nebo bezemisní zdroje ve svém portfoliu, které tuto výrobu budou schopny v daných letech nahradit. Uspořené finanční prostředky slibuje investovat do bezemisních zdrojů energie.
Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke komplexní obnově elektrárny Prunéřov II v dubnu, společnosti ČEZ tehdy uložilo podmínky, které ČEZ podle dnešního oznámení splnil. Proti rekonstrukci dlouhodobě protestují ekologové, ve variantě navrhované firmou ČEZ nebude mít podle nich elektrárna maximální možnou účinnost.