Nedostatkem kovů by mohly v blízké době trpět i další státy, přestože Čína se snaží svět uklidňovat. "Čína bude světu vzácné kovy i nadále poskytovat," tvrdí mluvčí ministerstva obchodu v Pekingu. Export surovin nutných především k výrobě v automobilovém průmyslu a v současnosti stále populárnějších větrných elektráren, by ale i tak měl v příštím roce klesnout zhruba o třetinu.
Ohrožený je vývoz celkem 17 vzácných kovů, mezi něž patří například Lanthan, Europium či Noedym. Určitou nadějí je náhrada výpadku z jiných zemí. "Pro budoucnost high-tech technologií v Německu je poskytování vzácných a cenově dostupných surovin zásadní," řekl internetovému serveru ministr hospodářství Rainer Brüderle.
Podle něj vláda bude pomáhat firmám získávat nové zdroje vzácných kovů a mohla by jim mimo jiné v tomto případě poskytovat i úvěrové záruky. Berlín tak chce prohloubit i spolupráci s Ruskem, které těžbu podporuje. Čínský monopol se ale snaží zlomit například i Austrálie, která v průběhu příštích let otevře dva doly. Otevření zřejmě čeká i bývalý důl Mountain Pass v americké Kalifornii. Brzy by měly zahájit těžbu i Indie a Kazachstán, ale na tyto trhy má prakticky exkluzivní přístup jen Japonsko a jeho výrobci automobilů.
Geolog Harald Elsner ze Spolkového ústavu pro geologické vědy a přírodní zdroje zdůrazňuje, že největší zásoby vzácných kovů jsou v Grónsku a v Kanadě. Zahájení těžby v těžce přístupných oblastech je ale ještě daleko, v Grónsku, kde by mohla být produkce až 100.000 tun ročně, tedy téměř stejně jako v Číně, to nebude dříve než za pět let. "Čeká nás zásobovací krize," uvedl.
Pokud by svět nedokázal výpadek nahradit, znamenalo by to mimo jiné prudké zdražení některých výrobků, například mobilních telefonů.