Rozvoj solárních elektráren zdražuje elektrickou energii. Vláda kvůli tomu zavedla srážkovou daň, která má zvednout návratnost investic do solárních zdrojů ze současných sedmi na zhruba 15 let.
K 22. říjnu byly podle Fiřta povoleny žádosti na výkon 1341 megawatt a každý den prý dochází další desítky žádostí. "Pokud bude dobré počasí, je předpoklad, že výkon 1600 megawatt se naplní," uvedl.
Smolka míní, že investoři do fotovoltaických elektráren "kvůli panice" podali žádosti o licenci na úřad do 15. října, a ne všechny připravované elektrárny se podaří zapojit do konce roku. Fiřt ale upozornil na to, že žádost o licenci se týká zdroje, který je kompletně smontovaný, má kolaudaci, zápis o připojení a revizi a je tedy funkční. "Takto podané licence jsou téměř nárokové," podotkl.
Smolka dříve řekl, že řada investorů zvažuje právní kroky vůči vládě včetně arbitráží. Dnes uvedl, že arbitráže proti státu za zmařenou investici do fotovoltaiky v důsledku změny podmínek jsou až poslední možností. Asociace se podle něj chce ještě setkat se zástupci státu s řešením; to však blíže nespecifikoval. Investice do solárních zdrojů činily podle něj 100 miliard Kč, jejich zmaření odhadl na desítky miliard korun.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner k tomu řekl, že prostor pro diskuzi existuje. "Domnívám se ale, že se výsledky budou blížit nule," poznamenal.
Fiřt v pořadu odmítl kritiku činnosti ERÚ a hlasy volající po jeho odvolání. Úřad podle něj vždy postupoval podle zákona.
Vláda minulý týden zdražení elektřiny následkem rozvoje fotovoltaiky omezila zavedením daně 26 procent za výrobu elektřiny ze slunečního záření a uvalením darovací daně na emisní povolenky. Elektřina pro domácnosti a podniky by tak příští rok neměla zdražit o více než 5,5 procenta. Dřívější odhady zdražení elektřiny kvůli rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu z těchto zdrojů hovořily o 12 procentech pro domácnosti a 17 procentech pro podniky.
Daň za výrobu elektřiny ze slunečního záření by státu příští rok měla podle Nečase přinést asi 4,2 miliardy korun. Výnosy z darovací daně za povolenky přidělené v letech 2011 a 2012 vydělají 4,8 miliardy Kč. Vláda také zvýší poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu, což přinese 1,7 miliardy korun. Zhruba miliarda korun půjde ještě na kompenzaci zdražení elektřiny ze státního rozpočtu.