ANALÝZA-G20 musí ukázat, že devizový kompromis má smysl

25.10.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* G20 identifikuje problémy, ale rozpory pouze...

...zakrývá

* Kritika v kuloárech ukazuje, jak je dohoda křehká

Alan Wheatley

KJONGDŽU, 25.října (Reuters) - Vzrušené spekulace o měnových válkách ustoupily křehkému příměří, ovšem dosavadní klid zbraní ještě může přerůst v neskrývané nepřátelství.

Společné prohlášení, k němuž dospěli ministři financí zemí skupiny G20 na víkendovém jednání v Jižní Koreji, pouze zakrývá radikálně odlišné názory dvou hlavních protivníků - Spojených států a Číny.

Stává se, že mezinárodní jednání zasejí semínka porozumění, jež časem přinesou plody v oblasti politiky. Ovšem většinou to, co lze pozorovat při jednání, odpovídá i výsledkům.

A světové trhy viděly v Kjongdžu dvě země stojící na opačných pólech v otázce, kdo je zodpovědný za globální nerovnováhy, jež vytvářejí měnovou volatilitu a přinášejí hrozbu protekcionismu typu 30.let minulého století. To vše v době, kdy oživení světové ekonomiky, slovy skupiny G20, je "křehké a nerovnoměrné".

"Pokud jde o měny, byl bych rád viděl výraznější posun," řekl kanadský ministr financí Jim Flaherty.

"Pokročili jsme v určení směru," řekl, ale dodal: "Čína a některé další země kladly velký odpor. Myslím, že panuje nervozita kvůli křehkosti ekonomického oživení." <^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Přehled zpráv o jednání G20: [ID:nTOE69K01G]

Komentáře analytiků k jednání: [ID:nSGE69N001]

Názorové sloupky k jednání: [ID:nSGE69N00A] [ID:nSGE69N00T] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>

Washington se dále snažil prosadit požadavek, aby státy s velkými externími přebytky, v první řadě Čína, nechaly své měny zpevnit.

Výsledek? Výzvy v komuniké k posílení role trhu při určování systémů směnných kurzů, vyhýbání se vzájemně si konkurujícím devalvacím a úsilí o celou řadu jednotlivých politik omezujících nerovnováhy běžných účtů.

Rozvíjející se ekonomiky kontrovaly kritikou bohatých zemí za další tištění peněz, jež v důsledku zaplavuje jejich trhy kapitálem, který vytváří bubliny aktiv a zpevňuje kurzy měn. To v těchto zemích tíží vývozy, na nichž závisí jejich růst.

Výsledek? Závazek obsažený v závěrečném prohlášení, že státy emitující rezervní měny - těmi jsou v podstatě míněny Spojené státy - se budou mít na pozoru před případnou nadměrnou volatilitou a neuspořádanými pohyby směnných kurzů.

"Výsledek jednání G20 jasně ukazuje pokrok v debatě o globální politice odstranění nerovnováh," řekl Thomas Stolper, hlavní měnový stratég z Goldman Sachs.

"Zároveň však nejde o prohlášení podobné tomu z Plaza, jež by signalizovalo obecnou shodu v otázce role, již mají měny hrát při globálním vyvážení," dodal s odkazem na dohodu pěti mocností o oslabení dolaru z roku 1985 v newyorském hotelu Plaza.

REPREZENTACE A ZODPOVĚDNOST

Chris Turner, ředitel devizové strategie z ING Commercial Banking, uvedl, že skupina G20 předčila očekávání trhu, když představila ucelený soubor reforem: Washington se zavázal neoslabovat dolar výměnou za souhlas rozvíjejících se ekonomik, že nechají své měny zpevnit.

Z tohoto úhlu pohledu je součástí širší dohody i překvapivé přesunutí šesti procent hlasovacích práv v rámci Mezinárodního měnového fondu (MMF) směrem k rozvíjejícím se zemím.

"Spojené státy nyní tvrdí, že s větším zastoupením se pojí i větší odpovědnost. A tak by rozvíjející se ekonomiky měly umožnit svým měnám, aby se obchodovaly volněji," uvedl Turner.

V Kjongdžu to ovšem nevypadalo na úsvit nové éry globální spolupráce.

Čínský ministr financí Sie Sü-žen žádal, aby bohaté země uplatňovaly rozumnou politiku. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle řekl, že kvantitativní uvolňování americkou centrální bankou se téměř rovná manipulaci s kurzem dolaru.

Iniciativa ministra financí Timothyho Geithnera omezit nerovnováhy běžných účtů na čtyři procenta hrubého domácího produktu se setkala s chladným přijetím.

Indie, Rusko, Japonsko, Německo a stejně tak Čína, jež byla terčem Geithnerovy taktiky, tento návrh odmítly.

Představitelé Spojených států vyjádřili spokojenost nad tím, že zabývání se myšlenkou cílových pásem pro nerovnováhy přesunulo jádro debaty od úzké otázky směnného kurzu jüanu.

Kanadský ministr financí však nebyl jediný, kdo dal najevo, že není "příliš velkým optimistou", že lídři G20 na summitu v Soulu konaném 11. a 12.listopadu dosáhnou dohody o podrobnějších limitech.

"Ostatní země argumentují, že podmínky v jednotlivých státech jsou velmi specifické, a tak není vhodné uplatnit jeden metr na všechny," řekl britský ministr financí George Osborne.

ÚSPĚCH G20?

Jakkoli v některých oblastech prokazatelně došlo k posunu vpřed, konečné komuniké nese podle měnového stratéga z UBS Garetha Berryho všechny známky "slabého kompromisu mezi protichůdnými zájmy".

Pokud se po jednáních v Kjongdžu mnoho nezmění, pak je třeba si znovu položit otázku, zda natolik nesourodý orgán jako G20 může být kompaktním řídícím výborem světové ekonomiky.

Někteří s povděkem poukazují na to, že se skupina poprvé odvážila dotknout problému směnných kurzů.

"Podle mého názoru to, čeho dnes bylo dosaženo, ukazuje schopnost G20 nalézat řešení," řekl Olli Rehn, evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK