"Z časové řady údajů vyplývá, že současné hodnocení role a významu odborů je poměrně vysoké. Na podobné úrovni se pohybovalo už ve druhé polovině 90. let, i když s výkyvy a s největším zaznamenaným poklesem v roce 1999," uvedla agentura STEM. Příznivěji roli odborů hodnotí zejména nezaměstnaní a důchodci a dále lidé pracující v dělnických profesích a zaměstnanci ve veřejném sektoru.
Z údajů STEM rovněž vyplývá, že hodnocení odborů se liší podle vzdělání a sociálního postavení lidí a také podle profese a sektoru, v nichž pracují. Častěji odborům připisují potřebnost a užitečnost lidé se vzděláním bez maturity, zejména vyučení.
U zaměstnanců ve veřejném sektoru se častěji vyskytují jednoznačně kladná hodnocení, méně často naopak uvádějí odpověď "určitě ne". Ještě o něco vyšší hodnocení významu odborů uvádějí důchodci a také nezaměstnaní, u nichž podíl kladných odpovědí převyšuje 80 procent. Mírně podprůměrně hodnotí význam odborů studenti.
Jednoznačně nejskeptičtěji se k potřebnosti a užitečnosti odborů vyjadřují podnikatelé a živnostníci. Také u nich ovšem názor, že odbory jsou v Česku potřebné a užitečné, převažuje. Tento názor zastává 57 procent z nich.
Podle STEM hodnocení role odborů v ČR jednoznačně souvisí s důvěrou, kterou si odbory dosud vydobyly. Mezi těmi občany, kteří chovají k odborům důvěru, jim téměř všichni připisují potřebnost a užitečnost. Mezi občany, kteří odborům spíše nedůvěřují, je třetina těch, kteří je nepovažují za potřebné a užitečné, a mezi občany určitě nedůvěřujícími odborům jsou jich dvě třetiny.
Výsledky pocházejí z říjnového výzkumu STEM u 1244 občanů starších 18 let.