Plán předpokládá, že nařízení budou podléhat ty banky, v nichž má vláda alespoň 75procentní podíl. To se týká například i kdysi významné hypoteční banky Hypo Real Estate (HRE). Plán také počítá s tím, že nejsou vypláceny žádné další bonusy.
V případě bank, kde má stát menší podíl než 75 procent, by měl strop činit rovněž půl milionu eur. Návrh ale předpokládá, že v tomto případě by celková částka mohla být složena z pevné a proměnlivé složky. Proměnlivá složka by se nevyplácela, pokud by bylo zahájeno insolvenční řízení. Vláda má méně než 75 procent například v ústavu Commerzbank.
Nová pravidla omezení bonusů by neplatila v případech, kdy byly platy dohodnuty před rokem 2011.
V případě zmíněného ústavu Commerzbank byl platový strop zaveden už v roce 2008 a 2009, a to na žádost vlády. Ta poskytla bance pomoc ve výši 18 miliard eur a výměnou za to převzala v bance podíl. Commerzbank se dostala do finančních problémů po pádu americké investiční banky Lehman Brothers v září 2008.
Commerzbank od té doby požádala akcionáře i vládu o přehodnocení struktury platů. Odvolává se na potřebu udržet si konkurenční schopnost, protože konkurenční banky svým nejlepším zaměstnancům nadále vyplácejí nadprůměrné platy. Commerzbank se k informacím agenturních zdrojů odmítala dnes vyjádřit.
V návrhu se počítá i s určitými výjimkami, například když banky zaplatí celý úrok ze státní pomoci, anebo státu splatí alespoň polovinu peněz, které dostaly. Konečnou podobu navrhovaného platového stropu v úterý ještě bude muset schválit vládní koalice. Parlament by měl rozhodnutí připojit ve čtvrtek.