"Zvažují se také možnosti propojení projektu s důchodovou reformou a probíhá intenzivní komunikace s Českou národní bankou a ostatními dotčenými subjekty o řešení technické infrastruktury a distribuce dluhopisů," uvedl na dotaz ČTK Haas. Širší informační kampaň v této věci bude podle něj zahájena až po pečlivé přípravě celého projektu.
Kalouskův předchůdce Eduard Janota na počátku letošního roku rozhodl o tom, že přípravu emise dluhopisů pozastaví. Důvodem byl odpor ODS a ČSSD k tehdejším návrhům. "Nebudu ji (emisi) aktivně prosazovat, jen její plán formálně připravím," řekl tehdy Janota.
V červnu pak podepsal prezident Václav Klaus novelu zákona o daních z příjmů, která zdaňuje možné výnosy ze státních dluhopisů pro občany sazbou 15 procent. Schválená novela pak také stanovuje, že lidé budou kupovat cenné papíry přímo od ministerstvo financí nebo jím zřízené společnosti. Lidé budou moci s obligacemi volně obchodovat.
Tuzemským bankám se možnost, že stát bude prodávat dluhopisy sám, příliš nelíbí. Banky se obávají, že kvůli dluhopisům ztratí klienty, kteří mají peníze uloženy na termínovaných vkladech a spořicích účtech. Oficiálně se ale nechtějí k problému příliš vyjadřovat.
Podle nedávného vyjádření premiéra Petra Nečase si vyžádá důchodová reforma náklady v řádech desítek miliard korun ročně.