Vláda si od snížení příspěvku slibuje, že v roce 2012 vyplatí na státní podpoře místo plánovaných 11,4 miliardy korun 6,5 miliardy korun. Nově by také mělo platit, že úroky z vkladů na stavebním spoření, včetně bonusových úroků, už nebudou osvobozeny od daně.
Sociální demokraté již dříve ohlásili, že snížení státní podpory je protiústavní, a pokud ho parlament schválí, podají proti němu ústavní stížnost. Návrh dnes proto vyvolal kritiku úřadujícího šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky i jeho stranických kolegů. Sobotka například prohlásil, že ušetřené miliardy korun vláda ve skutečnosti tímto svévolným opatřením ukradne občanům. Vláda tak podle něj pošlapává legitimní práva občanů. "Zásah ve veřejném zájmu má své limity a tato vláda nemůže dělat, co se jí zlíbí," varoval.
Vláda v důvodové zprávě ovšem ujišťuje, že zákon je v souladu s ústavou. Připouští sice, že zákon mění podmínky i pro střadatele, kteří uzavřeli smlouvu před nabytím jeho účinnosti. Jde však o nepravou retroaktivitu, která je v demokratickém státě přípustná, uvádí důvodová zpráva. Je to tím, že nové podmínky začnou být účinné až po nabytí účinnosti zákona.
Zákon má nabýt účinnost k 1. lednu příštího roku. Vláda předložila poslancům návrh tak, aby ho mohli schválit ve zrychleném projednávání již dnes. To ale opoziční ČSSD vetovala, jak jí umožňuje sněmovní jednací řád. Spolu s komunisty také vetovala návrh na zkrácení lhůty k projednání na 15 dní.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) naopak návrh hájil tím, že stát nezdaňuje peníze, které si někdo vydělal. Naopak zatěžuje daní příspěvek, který dává stát. Zdůraznil, že základním impulzem ke změně je úspora peněz v rozpočtu, přičemž státní podpora ročně stojí 12 až 15 miliard korun. "Což, prosím pěkně, není malý peníz," podotkl.
Návrh zákona, který mění podmínky stavebního spoření, je jednou z "úsporných" legislativních změn, které vláda předložila sněmovně. Patří mezi ně také balíček škrtů v sociální oblasti nebo změny v zákoně o daních z příjmů.