EBRD nicméně upozorňuje, že ve jihovýchodní části Evropy vyhlídky nejsou tak dobré. Tato část je více náchylná k tomu, aby pocítila dopadů problémů, s nimiž se potýká Řecko. Česká republika už v těchto přehledech nefiguruje. EBRD, stejně jako některé další instituce, už Českou republiku neřadí mezi tranzitivní ekonomiky, ale mezi vyspělé země.
Střední a východní Evropa, jak ji chápe EBRD, má 29 zemí. Region se nyní dostává z nejhorší recese od rozpadu komunismu před 20 lety. Právě po pádu komunismu byla EBRD založena, aby zemím v této oblasti pomohla s transformací od centrálně plánované ekonomiky na tržní hospodářství. Banka má sídlo v Londýně.
EBRD ve své nejnovější zprávě uvádí, že hospodářské oživení v regionu se postupně rozšiřuje a nabírá na síle. Mezi jednotlivými oblastmi jsou ale velké rozdíly. Část zemí těží z růstu cen surovin a přílivu kapitálu, naopak ty, které se žádné významné komodity netěží, se dostávají z recese mnohem hůř.
Na příští rok EBRD zemím střední a východní Evropy předpovídá zpomalení hospodářského růstu na 4,1 procenta. Dosud předpovídala zrychlení růstu na 3,9 procenta.