Návrhy Německa a Francie na změnu smlouvy, jejíž vznik a ratifikaci provázely vášnivé a ostré spory, ale v "sedmadvacítce" vyvolávají rozporuplné reakce. Podle českého premiéra Petra Nečase by se v Česku v případě, že by se EU dohodla na nějaké zásadnější změně smlouvy, která by znamenala přenesení pravomocí z národní na evropskou úroveň, zřejmě uskutečnilo o takových úpravách referendum.
"Chci také jednat o odebrání hlasovacích práv. Máme lisabonskou smlouvu, v níž odejmutí práv už existuje, když jsou poškozeny základní hodnoty Evropské unie," podotkla kancléřka. Merkelová zároveň dodala, že hodlá dát jasně najevo, že podle ní politika, která ohrožuje euro a měnovou unii, je politikou, která jde proti základním principům EU.
Před nějakými zásadnějšími změnami smlouvy, které by znamenaly změnu charakteru EU, varoval dnes irský ministr financí Brian Lenihan. Právě jeho země jako jediná o "Lisabonu" rozhodovala v referendu, přičemž se nakonec musela konat dvě tato lidová hlasování, neboť v prvním z nich Irové smlouvě řekli jasné ne.