...analytičky)
Index aktivity v českém průmyslovém sektoru v říjnu klesl na 57,2 bodu ze zářijových 58,0 bodu, ukázal v pondělí index nákupních manažerů (PMI).
I přesto, že index vykázal nejnižší hodnotu za poslední tři měsíce, vykazuje solidní růst, v říjnu dvanáctý v řadě.
Hodnota nad 50 bodů signalizuje celkový růst aktivity oproti minulému měsíci.
Říjnové údaje sestavené Markit Economics pro HSBC ukázaly, že nové objednávky - největší přispěvatel hlavního indexu - vykazují patnáctý měsíc solidní růst i přes meziměsíční pokles.
Právě tak produkce rostla již patnáctý měsíc v řadě a svojí hodnotou 58,8 bodu pohodlně překročila hranici 50ti bodů oddělující růst od poklesu.
Index PMI podpořil i růst zaměstnanosti hodnotou 56,7 bodu, nejvyšší od března 2007.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE O PMI 10/10 09/10 10/09 Index nákupních manažerů 57,2 58,0 49,8 Produkce 58,8 59,8 52,0
Pro tabulku klikněte na [ID:nMUL130401].
KOMENTÁŘE
STANISLAVA PRAVDOVÁ, ANALYTIČKA, DANSKE BANK
"Vlastně jsme v říjnu čekali další růst českého PMI, takže v tomto ohledu je to pro nás mírné zklamání. Český PMI se nicméně stále drží vysoko nad kritickou hranicí 50 bodů a je jeden z nejvyšších v regionu střední a východní Evropy, takže bychom se neměli říjnovým výsledkem příliš znepokojovat.
"Musíme však vzít na vědomí, že v příštích měsících by mohl růst PMI dál zvolnit s tím, jak začíná s koncem roku a začátkem roku příštího zpomalovat růst průmyslové výroby. Celkově by si ale český průmysl měl zachovat slušné tempo růstu, i když poněkud pomalejší než dosud."
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Ta hodnota je sice nižší, nicméně stále velmi vysoká ve srovnání s padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem ekonomiky. Myslím si, že z tohoto poklesu se "střílet nebude" a že to neznamená negativní zprávu. Možná expanze ekonomiky nebude tak rychlá, tempo růstu průmyslové výroby, dvouciferné tempo se asi nedá udržet věčně, ale stále to ukazuje na relativně rychlou expanzi.
"V dalších měsících by se české PMI mohlo opět zvýšit, soudím tak podle dat z Německa, nebo dalších zemí západní Evropy, která jsou v posledních týdnech spíše překvapivě pozitivní."
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM UNICREDIT, PRAHA
"PMI zůstává na poměrně dobrých hodnotách, takže bych ten pokles nebral jako obrat trendu, ale spíše jako fluktuaci řady v rámci jejích vysokých hodnot. Nadále si myslíme, že zpracovatelský průmysl zůstane hlavním tahounem české ekonomiky a tato drobná korekce by neměla mít žádný vliv na finanční trhy."
MURAT ULGEN, HLAVNÍ EKONOM HSBC PRO STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPU A SUBSAHARSKOU AFRIKU
"Výrobní aktivita zůstává v říjnu v České republice silná, když roste dvanáctý měsíc v řadě a tempem značně nad historickým průměrem. Nicméně oproti září je tu jisté zpomalení, což vychází v souladu s trendy v regionu a odráží se zde mírné snížení tempa jak u aktuálního výkonu, tak u nových objednávek.
"Poslední zmíněný komponent by šlo prvotně vysvětlit pomalejším růstem nových exportních objednávek, možná způsobeným slabostí eurozóny a sílou koruny navzdory nad očekávání dobrému výkonu Německa.
"Celkově nicméně přetrvává obraz síly se zdravou poptávkou, jež se odráží v nárůstu objemu nákupů a delších dodacích lhůtách. Jak vstupní tak výstupní ceny dál rostly, což do budoucna naznačuje pravděpodobné zesílení cenových tlaků.
"Ačkoli tempo růstu výrobních cen výrazně zaostávalo za vstupními náklady, což může poukazovat na stlačení marží ve zpracovatelském sektoru. Podmínky na pracovním trhu se dále zlepšily, když zaměstnanost vzrostla na úrovně těsně pod vrcholem zaznamenaným před krizí."
SOUVISLOSTI * Výsledek nad 50 bodů značí celkový růst průmyslové aktivity proti předchozímu měsíci, údaj pod 50 bodů naopak signalizuje její pokles.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]