MPSV: Míra nezaměstnanosti v 1. pololetí stoupla na 9,4 procenta

02.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. listopadu (ČTK) - Průměrná míra nezaměstnanosti letos v prvním pololetí vzrostla meziročně o dva procentní body na 9,4 procenta. Vyplývá to z Analýzy vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti v prvním pololetí, kterou ve středu vládě předloží ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Počet zaměstnanců se podle šetření Českého statistického úřadu snížil proti předchozímu roku o 89.000 lidí na 4,855 milionu, tedy o 1,8 procenta, uvádí MPSV.

Průměrný počet uchazečů o zaměstnání v prvním pololetí meziročně vzrostl o 117.800 na 550.800 osob. Naopak ubylo volných míst. Průměrně jich měli zájemci o práci měsíčně k dispozici 32.500, což je o 26.600 méně než v prvním pololetí 2009. Vzhledem k tomu vzrostl meziročně počet uchazečů na jedno volné pracovní místo ze 7,3 na 17. Ke konci 1. pololetí se o jedno pracovní místo ucházelo průměrně 15,2 nezaměstnaných.

MPSV bude také ministry informovat o finanční situaci českých domácností zpracované v Analýze vývoje příjmů a výdajů domácností ČR v prvním pololetí. Z dat, které MPSV pro zpracování analýzy mělo k dispozici, vyplývá, že "hospodaření domácností k odeznívání ekonomické recese z řady důvodů výrazněji nepřispělo," uvedla tisková mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Průměrná nominální hrubá mzda byla v prvním pololetí 23.135 korun, což představuje meziroční nárůst o 520 korun (2,3 procenta). Spotřebitelské ceny se v porovnání v prvním loňským pololetím zvýšily o 0,9 procenta, čímž průměrná reálná mzda vzrostla o 1,4 procenta. V podnikatelské sféře se mzda zvýšila na průměrných 23.482 korun, nominálně tak vzrostla o 2,3 procenta a reálně o 1,4 procenta. V nepodnikatelské sféře mzda v prvním pololetí nominálně narostla o dvě procenta a reálně o 1,1 procenta na 23.482 korun.

"V posledním čtvrtletí a ani v příštím roce nelze očekávat výraznější posun ve spotřebě domácností, které vzhledem k nižším příjmům a vyšším nezbytným výdajům za položky spojené s bydlením, výživou i finančními platbami pravděpodobně ještě více omezí své zbytné výdaje. Lze předpokládat, že zadlužování domácností dále poleví, spořivost by se mohla udržet na současném stavu," dodala Plívová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK