K růstu cen bavlny v poslední době částečně přispívají spekulativní obchody, ty ale nejsou prvotní příčinou zdražování. Tou je právě nevyrovnaný vztah mezi nabídkou a poptávkou. Spekulace se k důvodům, kvůli nimž cena dál roste, přidala až v reakci na vytrvalý růst a vyhlídky trhu.
Podle vyjádření českých obchodních řetězců letos textil navzdory rostoucím cenám bavlny v tuzemských prodejnách zřejmě nezdraží, protože podmínky dodávek se dojednávají s časovým předstihem. Obchodníci ale nevyloučili růst cen v příštím roce.
Statistika už dříve ukázala, že Čína dovoz bavlny v poslední době prudce zvyšuje. Jen v září dovezla asi 201.000 tun, což byl meziroční nárůst o 97 procent. V září se tak cena bavlny poprvé po 15 letech vrátila nad jeden dolar za libru a od té doby přidala dalších více než 30 procent.
Čína je zdaleka největším dovozcem bavlny na světě. V loňské sezoně dovezla přes dva miliony tun bavlny a v nadcházející sezoně jí má podle odhadů amerického ministerstva zemědělství dovézt ještě více. Od ledna do září už zvýšila dovoz o 100 procent na 2,16 milionu tun.
U americké bavlny se nynější ceny týkají nejbližšího termínového kontraktu, kde se počítá s fyzickou dodávkou bavlny v prosinci. Na zmíněné ceně nad 1,32 USD/lb byla bavlna naposledy za občanské války Severu proti Jihu ve druhé polovině 19. století.
Cena bavlny obchodované v Asii je z burzy v čínském Čeng-čou a je to cena k okamžitému dodání. Na asijských trzích se cena bavlny silně zvyšuje už dva dny po sobě. V pondělí růst narazil na povolený denní limit a dnes cena vzrostla o další skoro tři procenta. Nejaktivnější kontrakt na bavlnu s dodáním v květnu vystoupil na 28.850 jüanů za tunu, což je také rekord.