Státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok se tak má podle návrhu zdaňovat sazbou 50 procent. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 procent na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že jde jen o změny parametrů, novou novelu o stavebním spoření hodlá předložit příští rok. "Měli bychom prodiskutovat koncept, má-li existovat jeho účelové zaměření, zda má být poskytováno jen stavebními spořitelnami," řekl.
Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky státní dotace do systému spoření klesají a není důvod do něho zasahovat. "Zpětné zdanění podpory za letošní rok je překročením meze, který by si vláda dovolit neměla," uvedl.
Novela přežila návrh Alfréda Michalíka (ČSSD) na zamítnutí. Sněmovna nepřijala ani Sobotkův návrh, podle kterého by se ze zákona vypustilo jednorázové zdanění letošní podpory.
Tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý již dříve uvedl, že omezení stavebního spoření může do budoucna snížit schopnost stavebních spořitelen poskytovat úvěry na bydlení v takových počtech nebo objemech jako nyní. Lidem byl podle něho vyslán signál, že i když by si mohli myslet, že mají nějaké jistoty, stejně je nemají.
Podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla utlumí chystané kroky celý systém stavebního spoření; spořitelny budou zřejmě muset významně omezit poskytování překlenovacích úvěrů a nebudou moci konkurovat hypotečním úvěrům.
Ministerstvo financí již dříve upozornilo, že změny se projeví až v rozpočtu na rok 2012, protože státní podpora je vyplácena za předchozí rok. V rozpočtu pro příští rok úřad počítá s podporou stavebního spoření ve výši 13,1 miliardy korun, zatímco pro letošek je to zhruba 13,3 miliardy korun. Vláda si od snížení příspěvku slibuje, že v roce 2012 vyplatí na státní podpoře místo plánovaných 11,4 miliardy korun 6,5 miliardy korun.
Předloha patří k novelám, které mají pomoci udržet rozpočtový schodek příští rok do 135 miliard korun. Vláda proto požádala o její zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze, aby platila od ledna. Senát by ji mohl schválit ještě v předvolebním složení, v němž má převahu pravice.