Vláda chce daň 32 pct z povolenek pro elektrárny -návrh zákona (OPAK.)

03.11.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Povolenky na roky 2011 a 2012 budou zdaněny 32...

...pct

* Daň se týká elektráren, nevztahuje se na výrobu tepla

* Kogenerační zdroje budou platit daň jen z výroby elektřiny

* Daň na solární elektřinu 26 pct, zelené bonusy 28 pct

Vláda chce uvalit 32procentní darovací daň na emisní povolenky, jež získají elektrárenské firmy zdarma od státu v letech 2011 a 2012, ukázal v úterý návrh novely zákona.

Konečný návrh daně může být mírně negativní pro výrobce elektřiny, zejména pro státem ovládaný ČEZ <CEZPsp.PR>, když původně média uváděla 25procentní sazbu a minulý týden ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek mluvil o zhruba 30 procentech. [ID:nMUL754333]

Daň by měla přinést do státního rozpočtu okolo 4,8 miliardy korun ročně, a doplní tak soubor opatření, kterými chce kabinet získat prostředky na kompenzaci růstu cen elektřiny, vyvolaného překotným rozvojem státem podporované solární energetiky.

"Důvodem pro předložení navrhované právní úpravy je získání dodatečných příjmů státního rozpočtu, které budou využity... na krytí vícenákladů spojených s podporou elektřiny z obnovitelných zdrojů," uvádí důvodová zpráva k pozměňovacímu návrhu.

Darovací daň z povolenek na emise oxidu uhličitého nebudou platit firmy, jež vyrábějí elektřinu pouze pro vlastní potřebu. Od daně budou rovněž osvobozeni výrobci tepla.

V případě kogeneračních zařízení vyrábějících elektřinu i teplo bude zdaněna pouze poměrná část výroby elektřiny, řekl Reuters náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.

Základem pro výpočet daně má být průměrná tržní cena emisní povolenky k 28.únoru daného roku.

Elektrárenské firmy stejně jako další emitenti oxidu uhličitého, jako jsou teplárny, sklárny nebo vápenky, měly původně v letech 2011 a 2012 získat povolenky zdarma.

Analytik Josef Novotný ze společnosti Fio uvedl, že daň z povolenek zatíží hospodaření skupiny ČEZ, dominantního domácího výrobce elektřiny, částkou okolo 3,7 miliardy korun ročně.

Negativní vliv daně by však měl být v akciích největší české firmy již z větší časti započten, soudí ekonomové.

"Dodatečných několik procentních bodů již nemá na ocenění firmy významný vliv, ale zprávu vnímáme pro akcie ČEZ negativně, protože na investory zcela jistě nepůsobí dobře, že stát často mění parametry regulace, a navíc z pohledu ČEZ stále spíše k horšímu," dodal Josef Němý z Komerční banky.

Akcie ČEZ končily úterní obchodování na 784,5 koruny, proti pondělnímu závěru slabší o 0,13 procenta, když během dne ztrácely okolo půl procenta. Pražský index PX <.PX> si připsal 0,29 procenta.

DAŇ ZA VÝKUP SOLÁRNÍ ELEKTŘINY

Pozměňovací návrh na zdanění emisních povolenek je součástí novely zákona na omezení podpory solárních zdrojů. Novela minulý týden prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Druhé čtení s přednesením pozměňovacích návrhů proběhne ve středu a třetí, závěrečné čtení, se předběžně plánuje v pátek.

Vysoké výkupní ceny fotovoltaických elektráren hradí koneční spotřebitelé v platbách za distribuci elektřiny.

Vláda minulý měsíc oznámila, že hodlá souborem opatření získat do státního rozpočtu téměř 11 miliard korun, kterými chce hradit distribučním firmám část nákladů na výkup solární elektřiny. Přibližně jednou miliardou korun by měl navíc přispět státní rozpočet.

V příštím roce by tak neměl růst cen dodávek elektřiny pro podniky i domácnosti překročit hranici 5,5 procenta.

Novela rovněž obsahuje dříve oznámenou daň na výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 ve výši 26 procent. Na zelené bonusy pro takzvané ostrovní zdroje, jež nedodávají elektřinu do rozvodné sítě, bude uvalena daň se sazbou 28 procent.

Proti navrhovaným opatřením protestují majitelé solárních elektráren i bank, jež poskytly úvěry na jejich výstavbu. Ti varují před hromadnými žalobami vůči státu kvůli změnám podmínek státem garantované podpory solární energetiky.

"Odhaduje se, že banky poskytly na financování FVE (fotovoltaických elektráren) přes 50 miliard korun," uvádí se v prezentaci advokátní kanceláře Glatzová & Co., jež zastupuje investory do fotovoltaiky a dvě velké banky působící na českém trhu.

"Po účinnosti by se všichni investoři ocitli ve stavu porušení úvěrové smlouvy. Banky by měly v ruce pouze nezajištěná toxická aktiva."

Ministr průmyslu Kocourek nicméně uvedl, že se vláda neobává arbitráží, neboť stát nehodlá překročit zákonnou garanci 15leté návratnosti investice do fotovoltaických elektráren.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK