Spotřební daň z tabákových výrobků chce vláda zvýšit dvakrát: nejprve k 1. lednu 2012 a poté ke stejnému datu v roce 2014. Vláda plánuje daň zvýšit tak, aby krabička cigaret nepodražila o víc než tři koruny. V takovém případě se prý nevyplatí nakoupit levnější cigarety do zásoby.
Ministerstvo financí předpokládá, že v roce 2012 vynese vyšší spotřební daň dodatečných 2,1 miliardy korun a o rok později dokonce 2,3 miliardy korun. Víc peněz má v důsledku zdražení cigaret vynést i daň z přidané hodnoty. V obou letech dohromady to má být dodatečných 0,9 miliardy korun. Ministerstvo se neobává, že by zvyšování spotřební daně posílilo například pašování cigaret nebo padělání kolků a způsobilo nakonec nižší výběr daně, uvedl již dříve mluvčí úřadu Ondřej Jakob.
Spotřební daně se vybírají také z pohonných hmot a alkoholických nápojů. U alkoholu novela zpřesňuje ustanovení o danění alkoholu vyráběného v pálenicích. Snížená sazba daně 14.300 korun z hektolitru lihu se má v pálenicích podle novely používat jen na množství do 30 litrů. Nad toto množství už se bude odvádět 28.500 korun z hektolitru. Snížená sazba se navíc bude moci použít jen na alkohol vyrobený z ovoce vypěstovaného v tuzemsku.
Novela také ruší dosavadní osvobození emulzní nafty od spotřební daně. Emulzní nafta je směs nafty, vody a dalších látek a patří mezi ekologická paliva. Autobusy, které ji používají, vypouštějí méně emisí. Jezdí na ni například pražský nebo ostravský dopravní podnik. Emulzní nafta byla dosud osvobozena od daní v rámci pilotních projektů její výroby. "Výroba tohoto produktu se však již v praxi natolik rozšířila, že nesplňuje povahu pilotního projektu a dochází k významnému propadu inkasa spotřební daně," zdůvodnilo změnu ministerstvo financí. Zpravodaj k novele Petr Braný (KSČM) však prohlásil, že ministerstvo financí v důvodové zprávě tuto situaci nijak nevyhodnotilo a neuvedlo žádná čísla.