Tisícům nájemníků CPI hrozí v lednu žaloby na určení činží

05.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. listopadu (ČTK) - Pravděpodobně už v prvních dnech roku 2011 podá skupina CPI řádově tisíce žalob na určení nájmů v bytech, ve kterých posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného a kde nájemníci nesouhlasí s navrhovaným zvýšením činží. V rozhovoru pro ČTK to řekl generální ředitel a předseda představenstva CPI Zdeněk Havelka. Skupina vlastní v Česku 13.000 nájemních bytů, regulace letos končí v 8000 z nich. Po společnosti RPG Byty finančníka Zdeňka Bakaly je CPI druhým největším vlastníkem bytů v ČR.

Z celkového počtu bytů, ve kterých letos regulace končí, zatím CPI jednala osobně zhruba s dvěma třetinami nájemníků, dopisy s představou společnosti o zvyšování činží už dostali všichni. Týká se to například lidí v severních Čechách a na severu Moravy.

Kolik nájemníků zatím se zvýšením nájmů souhlasilo a kolik ne, Havelka s odvoláním na dosud vedená jednání neuvedl. Počet zamítavých stanovisek nájemníků se už ale podle něj pohybuje v řádu tisíců. "Nečekali jsme, že 8000 nájemníků přijde a dobrovolně se vzdá nízkých nájmů, které platili víc než 30 let," poznamenal šéf skupiny. Všechny nájemníky nesouhlasící s navrhovaným zvýšením CPI ještě jednou vyzve k dohodě.

Žaloby chce skupina podat i v případě, že do konce roku nevejde v platnost připravovaná novela občanského zákoníku, o které má vláda jednat příští středu. Podle platného práva může majitel zvýšit nájem po ukončení deregulace jen po dohodě s nájemníkem, jednostranné zvýšení nájmů ze strany vlastníků možné není. Pokud se obě strany nedohodnou, můžou se obrátit na soud. Jejich rozhodování ale současný občanský zákoník jasně neřeší.

"Náš právní názor vychází z toho, že soudy mají ve věci nájmů povinnost rozhodovat již nyní. Pokud bude novela občanského zákoníku schválena, budeme pochopitelně radši, pokud ne, tak to v zásadě nic nezmění na našem postoji. Žaloby na určení výše nájemného budeme podávat tak jako tak," řekl šéf skupiny.

Návrh směřující do vlády počítá s tím, že soud určí nájem na základě takzvaného nájemného v místě a čase obvyklého. Soudy se budou při rozhodování opírat o znalecké posudky. Pomůckou pro rozhodování soudů i pro lepší orientaci nájemníků a majitelů mají být také cenové mapy nájemného, které připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Hotové mají být v prvním čtvrtletí 2011. "Ocenili bychom rychlejší kroky ministerstva pro místní rozvoj. Času je totiž velice málo a je otázka, jestli MMR nejedná pozdě. O tom, že deregulace skončí, jsme věděli už léta," řekl v rozhovoru Havelka.

Sdružení nájemníků ČR chce situaci po ukončení regulace řešit přijetím zákona o místně obvyklém nájemném. Podobný návrh představila nedávno také Česká společnost pro rozvoj bydlení.

Na většině území Česka skončí regulace posledním dnem letošního roku. Tento termín se týká přibližně 400.000 bytů. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze skončí regulace k 31. prosinci 2012. Celkově je v Česku podle aktuálních odhadů MMR kolem 670.000 nájemních bytů s regulovaným nájemným.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK